Chiny potwierdziły wizytę Kim Dzong Una w Pekinie

Chińskie władze oficjalnie potwierdziły wizytę przywódcy Korei Północnej w Pekinie. Jak poinformowała w środę chińska agencja prasowa Xinhua, Kim Dzong Un gościł w stolicy Chin od niedzieli do środy.

Była to pierwsza znana podróż Kima za granicę, od kiedy w 2011 roku przejął on władzę w Korei Północnej po swym zmarłym ojcu Kim Dzong Ilu.

"Prowadziłem owocne rozmowy z (prezydentem Chin) Xi Jinpingiem na temat rozwoju stosunków między naszymi krajami (...) oraz o utrzymaniu pokoju na Półwyspie Koreańskim, a także o innych kwestiach" - cytuje agencja Xinhua wypowiedź Kima podczas bankietu wydanego na jego cześć przez prezydenta Chin.

Podczas swej nieoficjalnej wizyty w Pekinie Kim rozmawiał także szefem chińskiego rządu Li Keqiangiem oraz członkami Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin.

Prezydent Xi Jinping podkreślił znaczenie tych rozmów "dla przyjaźni między oboma krajami". Pochwalił także "pozytywne zmiany", do jakich doszło w tym roku na Półwyspie Koreańskim, a których celem - jak podkreślił - pozostaje denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego i rozwiązywania konfliktów poprzez dialog.

"Kwestia denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego może być rozwiązana, jeśli tylko Korea Południowa i USA przychylnie odniosą się do naszych wysiłków na rzecz stworzenia atmosfery pokoju i stabilizacji" - powiedział Kim.

Od poniedziałku wizyta Kim Dzong Una w Pekinie była przedmiotem licznych spekulacji, których przyczyną było przybycie do stolicy Chin z Korei Północnej pilne strzeżonego pociągu wykorzystywanego wcześniej przez jego ojca, Kim Dzong Ila, i używanego zwykle tylko przez członków rodziny Kimów i ich doradców.

Chiny są uznawane za najbliższego sojusznika Korei Północnej, choć według komentatorów stosunki pomiędzy dwoma komunistycznymi krajami były ostatnio bardzo chłodne, a próby atomowe i rakietowe reżimu Kima irytowały chińskie władze, które twierdzą, że takie działania destabilizują sytuację w regionie.

Północnokoreański przywódca ma w najbliższych miesiącach rozmawiać także z prezydentem Korei Płd. Mun Dze Inem oraz przywódcą USA Donaldem Trumpem. Według informacji przekazanych przez Seul dyktator jest gotowy dyskutować na temat wstrzymania swojego programu zbrojeń atomowych.

W ubiegłym roku Korea Północna przeprowadziła swoją największą jak dotąd próbę broni atomowej i wystrzeliła kilka rakiet balistycznych, za co Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła na nią najsurowsze w historii sankcje. Reżim ogłosił, że jest w stanie dokonać ataku jądrowego na kontynentalne terytorium USA.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • maryja!
  28.03.2018 12:32
  Tylko nie w pełni samodzielny człowiek nie może popełnić grzechu z ignorancji zawinionej. Polityka prowadzona przez ludzi niedojrzałych kończy się dramatycznym osłabieniem pozycji państwa i skazaniem państwa na nieustający konflikt. Kim nie jest raczej przywódcą odpowiedzialnym, ale jego nieobliczalność i trwałość reżimu ma silne związki z polityką Chin co potwierdza konflikt lat 1950-53. Umocnienie się Chin w efekcie reform Denga, przystąpienia do WTO i prezydentury Xi sugeruje, że Korea Płn. jest dla nich istotnym graczem i jako parias międzynarodowy musi liczyć na współpracę z Rosją, Chinami, Syrią, Sudanem, Iranem i Wenezuelą. Współpraca obydwu państw opiera się na patronażu pierwotnie ze strony ZSSR, następnie Chin. Nie jest możliwe zakończenie egzystencji Północy bez wyraźnych korzyści odniesionych przez Chiny w relacji ze światem. Denuklearyzacja zwiększy zaufanie międzynarodowe do ChRL na czym reżimowi w Pekinie w trakcie wzrostu prowadzącego do ustanowienia w przyszłości hegemonicznej pozycji Chin z pewnością zależy. Pivot ku Azji Obamy powinien oznaczać dla USA także dziś wzmocnienie pozycji Indii w celu rywalizacji ich z Chinami i Rosją. Indii, których współpraca z Japonią, Australią i USA są dla Chin jedyną przeszkodą w ustanowieniu Pax Sinica. Na co wpływ może mieć w przyszłości równoważący się potencjał demograficzny obydwu państw.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12°C Środa
  rano
  18°C Środa
  dzień
  18°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  wiecej »