Odszedł Zbigniew Łapiński

Pianista i kompozytor, autor muzyki do tekstów piosenek Jacka Kaczmarskiego, m. in. "Samosierry", "Wigilii na Syberii" i "Czerwonego autobusu".

Informacja o śmierci Łapińskiego została opublikowana również na jego facebookowym profilu.

"Z przykrością informujemy, że dzisiaj nad ranem zmarł Zbigniew Łapiński, wyjątkowy muzyk, kompozytor i niezapomniany akompaniator. W naszych sercach pozostaną na zawsze piękne wspomnienia oraz dźwięki Muzyki, którą tworzył. Rodzina i Najbliżsi" - czytamy na stronie.

Kompozytor zmarł o 5 rano, w warszawskim szpitalu przy ul. Płockiej z powodu raka płuc. Miał 70 lat - poinformowała Białkowska.

Oprócz wieloletniej współpracy z Jackiem Kaczmarskim i Przemysławem Gintrowskim artysta pracował również z Krzysztofem Daukszewiczem, Dorotą Stalińską, Czerwonym Tulipanem, Marianem Opanią, Jerzym Kryszakiem, Ewą Błaszczyk, Grzegorzem Turnauem, Jackiem Wójcickim, Kubą Sienkiewiczem i wieloma innymi artystami. Komponował także utwory instrumentalne.

W jednym z wywiadów mówił: "Jeśli ktoś kocha to, co robi, i wykonuje swoją pracę najuczciwiej i najlepiej jak potrafi, to jego status artysty zawsze będzie taki sam. Tutaj nie ma znaczenia, jakie to są czasy i jaki jest system".

W 1989 r. razem z wokalistą Jornem Simenem Overli otrzymał w Norwegii nagrodę Spellemann Prisen (odpowiednik polskiego Fryderyka) za płytę z twórczym opracowaniem piosenek Włodzimierza Wysockiego.

W 1992 r. otrzymał od Kompanii Muzycznej Pomaton nagrodę POM PRIX, najlepszego akompaniatora w dziejach Pomatonu.

W 1999 r. nagrodzono go odznaką Zasłużony Działacz Kultury, natomiast w 2004 r. odznaczono Złotym Krzyżem Zasługi, a w sierpniu 2006 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2015 r. ukazała się biografia kompozytora zatytułowana "Zbigniew Łapiński. Historie również niepoważne, czyli groch z kapustą". Jej autorką jest Katarzyna Walentynowicz.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KULTURA, MUZYKA, PAP, ZGON

 • jedzmy stad
  02.04.2018 16:42
  Pędzimy przez Polską dzicz
  Wertepy chaszcze błota
  Patrz w tył tam nie ma nic
  Żałoba i sromota
  Patrz w przód tam raz po raz
  Cel mgłą niebieską kusi
  Tam chce być każdy z nas
  Kto nie chce chcieć - ten musi!
  W Czerwonym Autobusie
  W Czerwonym Autobusie
  W Czerwonym Autobusie mija czas!

  ...
 • rip
  02.04.2018 20:33
  Myślę, że ci, co donoszą na Polskę, za dziadowskie judaszowe grosze wyprzedają Jej majątek i Honor, nigdy nie słuchali Kaczmarskiego, Gintrowskiego i Łapińskiego. Nigdy - albo nic z tego, co słyszeli, nie zrozumieli.
 • mee...
  02.04.2018 20:58
  Czerwony autobus pedzi przez Polska dzicz...za oknem Polska w teczy wyjedzmy stad...to po takiej lekturze prozny cesarz Europy, nazywa Polske nienormalnoscia, a cale grono umoczonych w soviecki system nazywa wszystkich Polakow antysemitami, ludozercami...o belce w oku nie ma co wspominac, bo obca to cywilizacja i zachlanna...bez konca zadajaca. No ale Turkami nie bedziemy...przezyjemy zmijowe plemie.
 • lux veritatis
  02.04.2018 21:16
  Nie ten umiera, co właśnie umiera
  Lecz ten, co żyjąc w martwej kroczy chwale
  Więc ci, co polegli, poszli w bohatery
  Ci, co przeżyli - muszą walczyć dalej !
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  2°C Czwartek
  dzień
  2°C Czwartek
  wieczór
  1°C Piątek
  noc
  0°C Piątek
  rano
  wiecej »