Polska przyjęła uchodźców przysłanych z Zachodu czy nie?

Wypowiedź szefa MSZ Jacka Czaputowicza dla dziennika "Le Figaro" nie dotyczyła mechanizmu przymusowej relokacji obywateli państw trzecich, wypowiedź dotyczyła osób, dla których Polska była krajem pierwszego wjazdu do UE - oświadczył w środę resort spraw zagranicznych.

Czaputowicz w wywiadzie dla "Le Figaro" przed kilkoma dniami był pytany, czy kryzys migracyjny i podziały, jakie powoduje on w Europie, to groźba rozpadu Unii. Polski minister odpowiedział: "naszym zdaniem problem imigracji należy rozwiązać na miejscu, u źródła, pomagając takim krajom jak Liban w przyjęciu uciekinierów. Popierając turecki mechanizm ograniczenia strumieni migracyjnych. Działając w Libii i chroniąc granic Europy".

Szef MSZ przypomniał, że Polska przyjęła ponad milion Ukraińców, z których wielu przybyło z Donbasu. "Ponadto przyjęliśmy 2700 migrantów przysłanych przez Europę Zachodnią, ale oni nie chcą zostać w Polsce, gdzie stopa życiowa jest zbyt niska" - powiedział.

MSZ w oświadczeniu zamieszczonym na Twitterze podkreśliło, że wypowiedź szefa resortu dla "Le Figaro" nie dotyczyła mechanizmu przymusowej relokacji obywateli państw trzecich, a Polska konsekwentnie sprzeciwia się temu rozwiązaniu.

"Wypowiedź szefa MSZ dotyczy osób, dla których Polska była krajem pierwszego wjazdu do UE i które złożyły wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej w innym państwie unijnym" - podał resort.

MSZ wyjaśniło, że takie osoby są zawracane do państwa pierwszego wjazdu, w tym przypadku do Polski w celu rozpatrzenia wniosku azylowego. "Jest to związane z położeniem geograficznym naszego kraju (graniczne państwo strefy Schnegen) i traktowaniem przez obywateli państw trzecich terytorium RP jako strefy tranzytowej do innych państw UE" - podało MSZ.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, MSZ, PAP

 • Gość
  11.04.2018 16:15
  Jasno minister powiedział, że Polska przyjęła 2700 imigrantów aczkolwiek w rzeczywistości ich nie przyjęła, taka jest retoryka obecnej władzy.
 • Anna Panna
  11.04.2018 21:14
  STOPA ŻYCIOWA w naszym kraju jest ZA NISKA dla biednych, zastraszonych ludzi, którzy wyniku wojen stracili WSZYSTKO. To chyba już GORZEJ BYĆ NIE MOŻE???
 • s
  12.04.2018 01:56
  Ten milion Ukraińców to nie są uchodźcy. Pewna (nieduża) część z nich starała się o status uchodźcy, ale z reguły Polska im tego odmawiała. Także przywoływanie ich jako przykładu jest mydleniem oczu.

  Nasi sojusznicy z południa Europy musieli radzić sobie z przypływem wielkiej liczby ludzi z Afryki, nie prosili się o to. Myśmy ich potrzeby zupełnie zignorowali. Ani nie ulżyliśmy im w ich problemie, ani nie zaproponowaliśmy niczego, co istotnie spowolniłoby ten napływ. Udawaliśmy, że nas to nie dotyczy. Niewiele też zrobiliśmy, by pomóc ludziom uciekającym przed wojną, nie tylko tą w Syrii. Nawet matkom z dziećmi. Udawaliśmy, że nas to nie dotyczy. Bardzo to wszystko smutne.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  24 25 26 27 28 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  13°C Piątek
  wieczór
  12°C Sobota
  noc
  9°C Sobota
  rano
  15°C Sobota
  dzień
  wiecej »