Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz podpisał w środę ustawę zmieniającą zasady powoływania koalicji parlamentarnej - podały jego służby prasowe.
Zgodnie z uchwalonym dzień wcześniej w Radzie Najwyższej (parlamencie) dokumentem, większość parlamentarna nie musi być już powoływana wyłącznie przez kluby parlamentarne, lecz mogą ją tworzyć zarówno kluby, jak i oddzielni deputowani.
Projekt tych zmian forsowała Partia Regionów Ukrainy Janukowycza. Zdaniem jego przeciwników znowelizowana ustawa jest jednak sprzeczna z konstytucją, która dopuszcza powoływanie koalicji tylko przez kluby.
Ukraiński prezydent podpisał zmiany w porządku formowania koalicji po środowym spotkaniu z szefami klubów parlamentarnych. Wcześniej Janukowycz przyjął ambasadorów państw Unii Europejskiej i krajów grupy G8.
W trakcie wtorkowej debaty nad zmianami w ustawie o powoływaniu koalicji przedstawiciele opozycji nazwali je "bandytyzmem politycznym". Ukraińscy komentatorzy podkreślają jednak, że bez tych zmian nie udałoby się powołać większości, która wyłoni nowy rząd.
Poprzedni, kierowany przez premier Julię Tymoszenko został zdymisjonowany poprzez wotum nieufności 3 marca. Dzień wcześniej ogłoszono koniec istnienia dotychczasowej koalicji, tworzonej przez Blok Julii Tymoszenko, blok Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona (NU-LS) i Blok Wołodymyra Łytwyna, przewodniczącego parlamentu.
Partia Regionów prezydenta Janukowycza zapewnia obecnie, że po zmianach zasad powoływania koalicji szybko utworzy większość z komunistami, Blokiem Łytwyna i częścią deputowanych NU-LS, którzy chcą współpracować z nowym szefem państwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.