Franciszek: Trzeba uczyć dzieci robić znak krzyża

Papież Franciszek zaapelował podczas audiencji generalnej w środę do rodziców, matek i ojców chrzestnych oraz dziadków, by uczyli dzieci robić znak krzyża. "Wiele razy widziałem, że dzieci nie potrafią się przeżegnać" - powiedział.

Zwracając się do 17 tysięcy osób przybyłych na audiencję na placu Świętego Piotra, Franciszek zapytał: "Czy dzieci potrafią zrobić znak krzyża?".

Papież mówił, że najmłodsi robią to nieumiejętnie albo w ogóle nie potrafią wykonać znaku wiary chrześcijańskiej. "Wy, ojcowie, matki, dziadkowie, rodzice chrzestni musicie dobrze nauczyć, jak się przeżegnać, bo jest to powtórzenie gestu z chrztu" - dodał. "Krzyż jest elementem wyróżniającym, który ukazuje, kim jesteśmy" - podkreślił Franciszek w kolejnej katechezie na temat chrztu.

Następnie wskazał: "Robienie znaku krzyża po obudzeniu, przed posiłkami, w obliczu zagrożenia, w obronie przed złem, wieczorem przed snem oznacza dla nas samych i dla innych, do kogo należymy, kim chcemy być". Wyjaśnił, że imię nadawane na chrzcie jest bardzo ważne i "określa tożsamość".

Zwracając się do Polaków, Franciszek nawiązał do trwającego w Polsce X Tygodnia Biblijnego pod hasłem: "Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym".

"Usiłujcie zatem każdego dnia, indywidualnie lub z rodziną, znaleźć chwilę czasu na lekturę i medytację Pisma Świętego, abyście mogli zaczerpnąć z niego nieodzowną moc dla waszego życia chrześcijańskiego. Niech to będzie waszym zadaniem. Z odwagą dzielcie się z innymi Słowem Bożym, żyjcie Nim na co dzień, dając świadectwo wierności Chrystusowi i Jego Ewangelii" - wezwał papież.

Franciszek mówił również o rozpoczynającej się w sobotę w Waszyngtonie wiosennej sesji Banku Światowego. "Zachęcam do wysiłków, które poprzez niewykluczanie finansowe będą wspierać życie najbiedniejszych, promując autentyczny rozwój integralny i szanujący godność ludzką".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Radek
  18.04.2018 13:26
  mój synek w wieku 1,5 lat na widok Krzyża mówił Amen (nauczyła teściowa) , raz nawet jak zobaczył papieża Franciszka w czasie pielgrzymki po Chile w TV to powiedział Amyyn. Nie muszę dodawać że moja mama była wnieobowzięta, hehe teraz umie też składać ręce. Z kolei u mojej babci była taka scenka: ona ma figurki matki Boskiej z Lourdes i inne, mały od kuzyna przybiegał i głaskał je po kolei po główce. po czym leciał dalej się bawić :-)
 • Piotr
  18.04.2018 19:18
  Trudno oczekiwać od rodziców, że będą uczyć swoje dzieci znaku krzyża, jeśli w ich życiu nie ma modlitwy i eucharystii, a Kościół kojarzy się z "sprzedażą usług religijnych" - chrzest, święcenie pokarmów, itp.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  3°C Niedziela
  dzień
  3°C Niedziela
  wieczór
  2°C Poniedziałek
  noc
  1°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »