Franciszek: Trzeba uczyć dzieci robić znak krzyża

Papież Franciszek zaapelował podczas audiencji generalnej w środę do rodziców, matek i ojców chrzestnych oraz dziadków, by uczyli dzieci robić znak krzyża. "Wiele razy widziałem, że dzieci nie potrafią się przeżegnać" - powiedział.

Zwracając się do 17 tysięcy osób przybyłych na audiencję na placu Świętego Piotra, Franciszek zapytał: "Czy dzieci potrafią zrobić znak krzyża?".

Papież mówił, że najmłodsi robią to nieumiejętnie albo w ogóle nie potrafią wykonać znaku wiary chrześcijańskiej. "Wy, ojcowie, matki, dziadkowie, rodzice chrzestni musicie dobrze nauczyć, jak się przeżegnać, bo jest to powtórzenie gestu z chrztu" - dodał. "Krzyż jest elementem wyróżniającym, który ukazuje, kim jesteśmy" - podkreślił Franciszek w kolejnej katechezie na temat chrztu.

Następnie wskazał: "Robienie znaku krzyża po obudzeniu, przed posiłkami, w obliczu zagrożenia, w obronie przed złem, wieczorem przed snem oznacza dla nas samych i dla innych, do kogo należymy, kim chcemy być". Wyjaśnił, że imię nadawane na chrzcie jest bardzo ważne i "określa tożsamość".

Zwracając się do Polaków, Franciszek nawiązał do trwającego w Polsce X Tygodnia Biblijnego pod hasłem: "Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym".

"Usiłujcie zatem każdego dnia, indywidualnie lub z rodziną, znaleźć chwilę czasu na lekturę i medytację Pisma Świętego, abyście mogli zaczerpnąć z niego nieodzowną moc dla waszego życia chrześcijańskiego. Niech to będzie waszym zadaniem. Z odwagą dzielcie się z innymi Słowem Bożym, żyjcie Nim na co dzień, dając świadectwo wierności Chrystusowi i Jego Ewangelii" - wezwał papież.

Franciszek mówił również o rozpoczynającej się w sobotę w Waszyngtonie wiosennej sesji Banku Światowego. "Zachęcam do wysiłków, które poprzez niewykluczanie finansowe będą wspierać życie najbiedniejszych, promując autentyczny rozwój integralny i szanujący godność ludzką".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
14°C Czwartek
noc
14°C Czwartek
rano
22°C Czwartek
dzień
23°C Czwartek
wieczór
wiecej »