Nuncjusz w Austrii skrytykował postawę niemieckich biskupów. "To jest wstyd"

Nuncjusz apostolski w Austrii, abp Peter Stephan Zurbriggen, skrytykował postawę niemieckich biskupów i księży wobec obecnej debaty na temat obecności krzyży w urzędach państwowych.

"Jako nuncjusz, jako przedstawiciel Ojca Świętego, jestem zasmucony i zawstydzony, że kiedy w sąsiednim kraju zawieszane są krzyże, to właśnie biskupi i kapłani muszą to krytykować. To jest wstyd, nie można tego zaakceptować" - powiedział arcybiskup. W miniony poniedziałek spotkał się on z wykładowcami i studentami Wyższej Szkoły Teologicznej w Heiligenkreuz.

W ten sposób abp Zurbriggen odnosił się do decyzji bawarskiego rządu i jego premiera Markusa Södera, który zdecydował zawiesić krzyże w wejściach do wszystkich urzędów Wolnego Państwa Bawarii, gdyż jest on widocznym znakiem uznania podstawowych wartości porządku prawnego i społecznego w Bawarii i Niemczech. Decyzję skrytykowali m. in. niektórzy niemieccy biskupi z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Niemiec, kard. Reinhardem Marxem.

Podobna debata była również prowadzona w Wiedniu, w innych okolicznościach - przypomniał nuncjusz. Wskazał w swoim krótkim przemówieniu na jeden z wydziałów teologicznych, z których krzyże zostały "zabrane" niewiadomo z jakiego powodu. "Ta religijna poprawność działa mi na nerwy" - powiedział abp Zurbriggen i wezwał do większej odwagi. Zwrócił uwagę, że w przeciwieństwie do biskupów, którzy ukrywają swój krzyż podczas pielgrzymek do Ziemi Świętej, kard. Jean-Louis Tauran, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego podczas ostatniej wizyty w Arabii Saudyjskiej i spotkania z królem "nosił krzyż dwukrotnie większy niż jego. "To jest odwaga! " - powiedział nuncjusz i przypomniał, że w Arabii Saudyjskiej krzyże w przestrzeni publicznej są zabronione.

Nuncjusz przypomniał także swoje zawołanie biskupie: "Święty Krzyż moim światłem". Dla niego krzyż jest przede wszystkim "znakiem, który daje światło" oraz przypomnieniem o uzdrowieniu i zbawieniu gdyż: "w krzyżu zbawienie". "Jednocześnie krzyż symbolizuje także moją ojczyznę, moich przodków - wszystkich, którzy pozostali przy wierze i w mocy wiary, jest to też wyraz szczególnej wierności Europie i jej tradycji. To są nasze wartości, których nie możemy się wstydzić, a wręcz przeciwnie, reprezentować i je bronić" - powiedział abp Zurbriggen.

Zaznaczył, że chrześcijanie są wezwani, aby "świadczyć o Jezusie Chrystusie, Jego przesłaniu i Ewangelii, która czyni nas wolnymi i odkupionymi" - podkreślił nuncjusz i dodał: "Jeśli biskupi i kapłani nie mają już odwagi, aby świadczyć o naszym Panu Jezusie Chrystusie, to nie wiem dokąd zmierzamy".

Abp Zurbriggens wziął udział w obchodach "Dnia wdzięczności" obchodzonym przez Kolegium Filozoficzno-Teologiczne Benedykta XVI w Heiligenkreuz. Spotkanie było też okazją do podziękowania za pracę ustępującemu rektorowi Wyższej Szkoły Teologicznej o. Karlowi Wallnerowi, który jest obecnie dyrektorem narodowym "missio Austria"

Stift Heiligenkreuz Nuntius über Kreuzdebatte: Es ist eine Schande!

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Konrad
  02.05.2018 17:16
  Nuncjusz z Austrii niech się lepiej zajmie występami Conchity Wurst w katedrze św. Szczepana w Wiedniu, które miały miejsce w obecności miejscowego kardynała.
 • thebodzio
  02.05.2018 17:39
  Po takiej wypowiedzi można tylko powiedzieć „Amen”
 • tomat
  02.05.2018 20:13
  "Nuncjusz w Austrii skrytykował postawę niemieckich biskupów." Bardzo dobrze zrobił. Są jeszcze biskupi w Europie, którzy mają odwagę świadczyć o Chrystusie. Wielki Bóg zapłać.
 • Ale wrzeszczy
  04.05.2018 11:04
  Wrzeszczy na tym spotkaniu, jakby go ktoś przypalał. A poza tym nadużywa swojego tytułu legata Ojca Świętego - co sam mówi po niemiecku!!! Nie jest legatem Ojca Świętego wobec Niemiec!!!. A jako TYLKO arcybiskup (bo już nie jako legat), mógłby sobie zostawić na boku krytykę Ks. Kardynała. Aż niesmaczne. Miejscowe sprawy zostawiać miejscowym biskupom i Nuncjuszowi odpowiedzialnemu za dany kraj. Cnota milczenia i nie błyszczenia w mediach za wszelką cenę, szkoda, że utraciło to tak wielu wysoko postawionych pracowników Watykanu. Zajmuję się swoimi sprawami, a nie zyskuję popularność na tym, co mnie nie dotyczy.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  12°C Wtorek
  dzień
  13°C Wtorek
  wieczór
  9°C Środa
  noc
  8°C Środa
  rano
  wiecej »