W obliczu narastającego konfliktu izraelsko-palestyńskiego katoliccy ordynariusze Ziemi Świętej wzywają wszystkie zaangażowane strony, aby unikały używania przemocy i znalazły sposoby na zakończenie oblężenia nałożonego na około dwa miliony Palestyńczyków w Strefie Gazy.
W wydanym oświadczeniu ordynariusze zwracają uwagę, że w dniu przeniesienia amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy, w Strefie Gazy zginęło 60 Palestyńczyków a blisko 3000 zostało rannych. Hierarchowie przypominają, że jakiekolwiek jednostronne decyzje dotyczące Świętego Miasta Jerozolimy w żadnym stopniu nie przyczyniają się do przyspieszenia długo oczekiwanego pokoju między dwoma narodami.
Korzystając z okazji, hierarchowie ponawiają apel, wielokrotnie powtarzany przez Stolicę Apostolską, by uczynić Jerozolimę miastem otwartym dla wszystkich narodów, wyznawców trzech religii monoteistycznych. W opinii ordynariuszy nic nie stoi na przeszkodzie, by Jerozolima mogła być stolicą zarówno Izraela jak i Palestyny, ale należy tego dokonać poprzez negocjacje i wzajemny szacunek.
Z powodu tych smutnych wydarzeń jakie miały miejsce w ostatnich dniach ordynariusze wzywają zarówno wiernych Ziemi Świętej jak i wiernych na całym świecie do modlitwy o pokój w Ziemi Świętej, na Bliskim Wschodzie i całym świecie.
Apel ordynariuszy Ziemi Świętej został przyjęty przez biskupów Europy. W wydanym dziś oświadczeniu biskupi Europy podkreślają, że pokój i życie ludzkie są niezaprzeczalnymi dobrami, a przede wszystkim interesami narodowymi i międzynarodowymi. Dlatego też zapraszają wspólnoty i osoby w Europie do przyłączenia się do modlitwy Kościoła Jerozolimskiego o pokój i obronę życia za wszelką cenę, w sobotę 19 maja, a więc w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.