Prezydent o reparacjach: Jeżeli ktoś wywołał wojnę, to powinien za to zapłacić

Kwestia reparacji wojennych jest prosta: jeżeli ktoś wywołał wojnę, jeżeli ktoś na kogoś napadł, jeżeli ktoś zabił wielu obywateli i zrujnował i okradł kraj, to powinien za to zapłacić - powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla RMF FM.

Prezydent przebywa z wizytą w USA. W związku z objęciem 1 maja przez Polskę przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych Andrzej Duda prowadził w czwartek w nowojorskiej siedzibie ONZ debatę otwartą wysokiego szczebla poświęconą roli prawa międzynarodowego w utrzymaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. W swym wystąpieniu poruszył m.in. kwestię zwrotu wraku Tu-154M oraz reparacji wojennych od Niemiec.

W rozmowie z RMF FM Duda wyraził przekonanie, że w sprawie wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej dochodzi do naruszenia prawa. "Pamiętajmy o tym, że zarówno wrak, jak i czarne skrzynki są polską własnością, a są cały czas przetrzymywane przez Rosję, więc choćby w tym punkcie mamy problem w relacji międzynarodowej i w związku z tym - co zresztą wcześniej zapowiadałem - poruszam to na forum Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, żeby uzmysłowić reprezentantom i przywódcom państw, które są obecne w tym gremium i w ogóle w ONZ-cie, że ten problem jest i jest on problemem realny w relacjach pomiędzy Polską a Rosją" - powiedział prezydent.

Jak dodał, jeżeli chodzi o przestrzeganie prawa międzynarodowego, to nie jest to jedyne zastrzeżenie podnoszone wobec Rosji. "Nie tylko ja, ale także pani minister z Wielkiej Brytanii bardzo wyraźnie akcentowała problem wojny na Ukrainie, problem okupacji Krymu i obecności wspieranych przez Rosję separatystów na terenie Donabasu, Ługańska. To są problemy, o których chcemy mówić" - zaznaczył Duda.

Odnosząc się do kwestii reparacji, prezydent podkreślił, że kwestia ta jest prosta. "Jeżeli ktoś wywołał wojnę, jeżeli ktoś na kogoś napadł, jeżeli ktoś zabił wielu obywateli i zrujnował i okradł kraj, to powinien za to zapłacić. To jest proste" - ocenił.

W swym czwartkowym wystąpieniu na formu Rady Bepieczeństwa ONZ prezydent przekonywał m.in., że "prawo nie może być narzędziem przeciwko sprawiedliwości - musi służyć sprawiedliwości, tylko i wyłącznie sprawiedliwości". "Dla szukających sprawiedliwości prawo musi być siłą wspierającą. Dotyczy to w szczególności takich kwestii, jak rekompensaty za straty historyczne czy też współczesne śledztwa, na przykład dotyczące katastrof lotniczych, takich jak pełne wyjaśnienie przyczyn katastrofy polskiego samolotu w Smoleńsku, gdzie zginęli prezydent Polski Lech Kaczyński, jego żona i wszyscy członkowie polskiej delegacji" - powiedział Duda.

«« | « | 1 | » | »»
 • romanw
  18.05.2018 10:09
  Pan Prezydent USA Donald Trump przyjął wczoraj w Białym Domu Prezydenta Uzbekistanu a Pan Prezydent RP spotkał się z burmistrzem New Yersey- to jest skala polskiej polityki międzynarodowej.
 • marek
  18.05.2018 10:54
  a dlaczego prezydent,przynajmniej pro forma/bo nie od jedyny w RP nie ma odwagi/ nie żąda reparacji wojennych od Rosji?! przecież ten kraj rozpoczął II wojnę światową 17 września 1939r., napadając na Polskę, anektując ponad połowę terytorium,kradnąc i niszcząc całe mienie na zaanektowanym terenie, i przede wszystkim mordując, przyczyniając się do śmierci /szacunki są różne/ nawet do 2 milionów polskich obywateli.(Po wojnie to Sowieci spreparowali kłamstwo oświęcimskie,wg którego w Auschwitz wymordowano 4 miliony ludzi, w tej liczbie,w domyśle Polaków; chodziło o to,by wyłącznie Niemcom przypisać ludobójstwo na Polakach na masową skalę).
 • Gość
  18.05.2018 15:39
  Najważniejsze media w USA w ogóle nie odnotowały wizyty prezydenta Dudy w USA i ONZ, toteż jego przemówienie zostało też nie zauważone.
 • Felix
  21.05.2018 23:18
  Dlaczego tak cicho w sprawie żądań żydów i poparcia ich przez USA?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31 1 2 3 4 5
  3°C Wtorek
  noc
  1°C Wtorek
  rano
  3°C Wtorek
  dzień
  3°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »