W najnowszym rankingu "Perspektyw" katolickie szkoły wyższe nie wypadły dobrze.
Ranking Uczelni Akademickich obejmuje szkoły (publiczne oraz niepubliczne), które mogą nadawać stopień doktora oraz posiadają minimum 200 studentów studiów stacjonarnych. W zestawieniu wzięto pod uwagę tylko te placówki, które miały minimum dwa roczniki absolwentów.
Komisja "Perspektyw" oceniała przede wszystkim efektywność i potencjał naukowy oraz to, jak absolwenci danej uczelni radzą sobie na rynku pracy. Badała też umiędzynarodowienie studiów i prestiż danego ośrodka. Mniejszą liczbę punktów można było uzyskać za warunki kształcenia i innowacyjność.
Liderami tegorocznego rankingu (podobnie jak w poprzednich latach) jest Uniwersytet Warszawski (100 punktów) oraz Uniwersytet Jagielloński z Krakowa (99,6 pkt). Tuż za nim uplasowała się Politechnika Warszawska, która uzyskała 82,8 pkt i tym samym osiągnęła najwyższy wynik wśród uczelni technicznych w Polsce.
Najlepsza w rankingu uczelnia katolicka: Katolicki Uniwersytet Lubelski, spadł o dwa miejsca w porównaniu z ubiegłorocznym zestawieniem i zajął 32. miejsce z punktacją 47,4.
Jeszcze większy spadek - o cztery miejsca - zaliczył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W tegorocznej edycji zajął 38. miejsce, uzyskując 44,7 pkt.
Miejsce 56. zdobył krakowski Uniwersytet Papieski Jana Pawła II. W ósmej dziesiątce znalazł się Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, a w dziewiątej - Akademia Ignatianum w Krakowie.
Po opublikowaniu informacji, wyjaśnienie do naszej redakcji nadesłała rzecznik KUL Lidia Jaskuła. "Na zajmowane miejsce w rankingu „Perspektyw" wpływają w dużej mierze wyniki oficjalnej parametryzacji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (ocena parametryczna). Kapituła rankingu przyjęła wyniki parametryzacji na dzień 1 maja, więc nie zostały uwzględnione kategorie naukowe, przyznane wydziałom w wyniku postępowania odwoławczego - w przypadku KUL sytuacja taka dotyczy Wydziału Nauk Humanistycznych, który w wyniku wniesionego odwołania, 19 maja uzyskał kategorię naukową A – poziom bardzo dobrym. Ocena ta jest przyznana na 4 lata i dotyczy okresu ocenianego w rankingu. Oznacza to, że w przypadku KUL nieaktualną (niższą) kategorię naukową WNH przyjęto do oceny nie tylko Uniwersytetu, ale także do oceny blisko 30 kierunków studiów. Należy także zauważyć, że nowym kryterium w tegorocznym rankingu są wyniki badania ekonomicznych losów absolwentów szkół wyższych (ELA), co w praktyce oznacza, że pod uwagę brane są między innymi zarobki absolwentów. Na Lubelszczyźnie, gdzie zostaje duża część naszych absolwentów, należą one do najniższych w kraju, na co Uniwersytet nie ma wpływu, a co odbija się na jego pozycji w rankingu. Cieszą nas bardzo dobre i dobre lokaty w rankingu kierunków studiów. Wyniki rankingów są dla nas ważne i nie ustajemy w pracy nad poprawą w tych w kryteriach, które wypadają słabiej" - napisała rzecznik KUL.
Zaznaczyła również, że w rankingu kierunków studiów uniwersyteckich, KUL ma najlepsze w Polsce kształcenie na kierunku teologia. Jest też na trzecim miejscu pod względem studiów filozoficznych.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.