Morawiecki: Miejsce Polski w przyszłości to nie peryferie

Jesteśmy wielkim, wspaniałym narodem, którego miejsce w przyszłości to nie peryferie - mówił premier Mateusz Morawiecki w piątek w czasie spotkania z mieszkańcami Białegostoku. Dodał, że nasze miejsce jest w centrum Europy.

Morawiecki na zakończenie swego wystąpienia w czasie spotkania w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku powiedział, że "brak wiary w Polskę i dumy z Polski" było tym, czego mu brakowało przez poprzednie 25 lat.

"My mamy najpiękniejszą historię (...), nie mamy się czego wstydzić w porównaniu do większości innych nacji, mamy przepiękne rozdziały naszej historii, w XX wieku trzy razy zmieniliśmy losy świata, a przynajmniej Europy na lepsze, w przeciwieństwie do naszych sąsiadów, którzy zmieniali je na gorsze" - mówił premier.

Wymieniając "wielkich wspaniałych ludzi" podał przykład Mikołaja Kopernika, Marii Konopnickiej, Marii Skłodowskiej-Curie i Jana Pawła II, ale wymienił również rodzinę Kowalskich i inne z Ciepielowa, które ukrywały Żydów w czasie II wojny światowej i zostały za to wymordowane przez Niemców. "Również robotnicy strajkujący pod lufami karabinów ZOMO - to byli wielcy ludzie" - dodał Mateusz Morawiecki.

"Bardzo często tak się mówi, że powinniśmy się wstydzić naszej historii, naszych osiągnięć. Otóż nie. My powinniśmy być dumni z naszych osiągnięć, z naszych przodków. Jesteśmy wielkim wspaniałym narodem, którego miejsce w przyszłości nie jest na peryferiach (...). Jest w centrum Europy miejsce nasze" - powiedział premier dodając, że "chcemy współdecydować co najmniej o losach Europy".

Zwracał też uwagę na znaczenie nie tylko dóbr materialnych, czyli szybkiego podnoszenia standardu życia w kraju, ale i takie wartości, których - zdaniem Morawieckiego - brakowało w III RP, jak wiara w Polskę czy duma z własnego kraju.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gosc
  02.06.2018 09:21
  Moze pan premier Morawiecki czuje sie zepchniety na peryferie. Moja Polska zawsze byla w srodku Europy
 • Darek
  02.06.2018 12:30
  W dzisiejszych czasach, by być w "centrum Europy" trzeba przyjąć wspólną walutę i aktywnie brać udział w dyskusji dotyczącej przyszłości Unii. Polskie władze nie są zainteresowane ani jednym, ani drugim. W sprawie Euro nie ma nawet dyskusji, zaś w obecnej dyskusji o kształcie Unii nie bierzemy udziału, wraz z krajami "peryferii" stoimy na stanowisku "Europy Ojczyzn", który jest ciekawy politycznie, ale kompletnie nie do zrealizowania na płaszczyźnie ekonomicznej. Jeżeli faktycznie Polska ma brać udział we współdecydowaniu o przyszłości Europy, to trzeba podjąć jakiekolwiek kroki w tym kierunku.
 • Jurek
  02.06.2018 14:01
  Nie wiem skad te kompleksy Morawieckiego. Polska jest wspanialym krajem. A nawet geniusz Prezesa nie zmieni jej polozenia na np. Brzeg atlantyku
 • ambi walenty
  02.06.2018 14:34
  Europa (Unia) już za rok, albo dwa, będzie zupełnie inną Europą. Nie będzie tam posłów walczących z własnym państwem. Będą inne rządy, w niektórych najbardziej postępowych krajach trwać będzie wieczny Ramadan. Może się okazać że miejsce Europy będzie w Polsce, a nie odwrotnie. Zobaczymy kto się będzie śmiał... za rok. Czy jesteśmy wielkim narodem? Czy kiedykolwiek byliśmy? Oj, to bardzo trudne pytanie. Byli ludzie wielcy, prawi, i były kanalie, co ich mordowały. Byli i są ciężko pracujący, są tacy co za bezcen sprzedawali kraj. I tak dalej, wszyscy wiemy. Kim jesteśmy, a kim moglibyśmy być gdyby Polska znaczyła dla wszystkich to samo? A co zrobiliśmy z bezcennym dorobkiem św. Jana Pawła II, i naszym, kiedy milionami spotykaliśmy się z Nim zjednoczeni jedną myślą i dążeniem? Gorzka i bardzo drogo okupiona jest ta nasza duma. Zamiast radości więcej w niej wyrzutów sumienia i zadań które wciąż czekają na spełnienie. A może tylko taka duma buduje, a nie pozwala trwać w samozachwycie...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  15°C Piątek
  noc
  12°C Piątek
  rano
  19°C Piątek
  dzień
  20°C Piątek
  wieczór
  wiecej »