Kamila Paluch z Suchej Beskidzkiej wygrała 22. Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej, którego finał odbył się w klasztorze oo. franciszkanów w Niepokalanowie.
- Bardzo się cieszę z wygranej Kamili, ale to jest tylko i wyłącznie jej sukces. Ja ją tylko do niego doprowadziłam - mówi skromnie katechetka Wioleta Sulka, która bardzo lubi, gdy jej uczniowie startują w różnych konkursach. - Chcę, żeby się rozwijali, czytali Pismo Święte, które - jak wierzę - jest żywe, i promowali je. A skoro w tym konkursie główną nagrodą jest pielgrzymka do Ziemi Świętej, to tym bardziej agitowałam, bo uważam, że każdy chrześcijanin powinien tam pojechać i zobaczyć to, o czym czyta w Piśmie Świętym - przekonuje.
W Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej Kamila po raz pierwszy wzięła udział rok temu i już wtedy zapowiedziała swojej nauczycielce, że pojadą do Niepokalanowa na finał. - Nigdy wcześniej tam nie byłam i śmiałam się, że dla katechetki to wstyd. Kamila obiecała więc, że temu zaradzi - wspomina pani Wiola.
I rzeczywiście, Kamila doszła do finału, jednak w ostatecznej rozgrywce zajęła dopiero 21. miejsce. W tegorocznej edycji zaczęła więc zgłębiać potrzebne lektury (Księgę Psalmów oraz Listy św. Pawła do Galatów i do Filipian wraz z wprowadzeniami, przypisami i komentarzami oraz słownikiem) już wiele miesięcy temu.
- Z pomocą chętnych i zdolnych uczniów przygotowałam dla niej 500 otwartych pytań i pewnie niejeden duchowny mógłby się uczyć tyle, co ona - żartuje katechetka. A że Kamila jest bardzo zdolna - uczy się w II klasie technikum hotelarskiego oraz w szkole muzycznej - to na efekty jej pracy warto było czekać. W tym roku okazała się bezkonkurencyjna i zasłużenie zdobyła I miejsce. Pojedzie więc do Ziemi Świętej.
Warto dodać, że każdego roku w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej bierze udział ok. 30 tys. młodych ludzi z całej Polski. Tym razem w ostatecznych eliminacjach wzięło udział 118 finalistów, a spośród nich wyłoniono 7 laureatów. Po ogłoszeniu wyników części pisemnej młodzież wzięła udział w etapie ustnym konkursu - pytania dotyczyły m.in. synagog żydowskich w Filippi, zadań niewolników w starożytności czy przebiegu podróży św. Pawła po jego nawróceniu.
Wysoki poziom przygotowania młodych sprawił, że konieczne okazały się aż trzy dogrywki o miejsca na finałowym podium. Ostatecznie najlepsze okazały się Kamila Paluch z archidiecezji krakowskiej (zajęła I miejsce), Katarzyna Zelek z diecezji tarnowskiej (II miejsce) i Martyna Zarzycka z archidiecezji warszawskiej (III miejsce). Kolejne miejsca zdobyły: Kamila Dymarek z diecezji gliwickiej i Dominika Dereń z archidiecezji przemyskiej (ex aequo IV miejsce), Ewelina Knopek z diecezji bielsko-żywieckiej (VI miejsce) oraz Piotr Krzyżak z archidiecezji wrocławskiej (VII miejsce).
Co ważne, wygrana otworzyła im również drzwi do uczelni wyższych - laureatom przysługują bowiem indeksy uprawniające do podjęcia studiów na kilkunastu kierunkach wielu renomowanych uczelni.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.