Poroszenko i Putin rozmawiali o więźniach politycznych

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko rozmawiał z Władimirem Putinem na temat wpuszczenia na wolność ukraińskich "więźniów politycznych" przetrzymywanych w Rosji, w tym ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

Prezydenci Ukrainy i Rosji Petro Poroszenko i Władimir Putin podczas sobotniej rozmowy telefonicznej, niespełna tydzień przez początkiem mundialu w Rosji, poruszyli kwestię "wymiany więźniów" między dwoma krajami - ogłosiły służby prasowe szefów państw.

Jak podał Kreml, Putin i Poroszenko rozmawiali o "kwestiach humanitarnych, w tym o wymianie zatrzymanych więźniów". W komunikacie dodano, że rozmowa odbyła się z inicjatywy prezydenta Ukrainy.

"Władimir Putin podkreślił konieczność bezzwłocznego uwolnienia rosyjskich dziennikarzy zatrzymanych na Ukrainie" - czytamy.

Putin nawiązał do sprawy ukraińsko-rosyjskiego dziennikarza Kiriłła Wyszyńskiego. Wyszyński to szef ukraińskiego biura rosyjskiej agencji prasowej RIA-Nowosti. Został zatrzymany pod koniec maja w Kijowie. Ukraińska prokuratura podejrzewa go o zdradę stanu, za co grozi do 15 lat więzienia.

Służby prasowe ukraińskiego szefa państwa podały, że Poroszenko "podkreślił znaczenie szybkiego uwolnienia ukraińskich więźniów politycznych przetrzymywanych w Rosji i na obszarach okupowanych", jak Kijów nazywa zaanektowany przez Rosję Krym i będące pod kontrolą separatystów tereny na wschodzie Ukrainy.

Ukraiński prezydent oznajmił też, że jest zaniepokojony pogorszającym się stanem zdrowia ukraińskich więźniów prowadzących głodówkę. Dodał, że chodzi m.in. o reżysera Ołeha Sencowa.

Pochodzący z Krymu filmowiec został aresztowany w Symferopolu w maju 2014 roku, po aneksji półwyspu przez Rosję. W 2015 roku skazano go na 20 lat kolonii karnej za domniemane przygotowywanie zamachów terrorystycznych na Krymie. Sencow odrzuca te oskarżenia.

Reżyser, który przebywa obecnie w kolonii karnej w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym na rosyjskiej Dalekiej Północy, 14 maja ogłosił bezterminową głodówkę z żądaniem uwolnienia Ukraińców znajdujących się w rosyjskich więzieniach.

Niedawno opisywano go jako "bardzo bladego i bardzo chudego". Filmowiec stracił zęby. Według adwokata Sencowa Dmitrija Dinzego lekarze powiedzieli reżyserowi, że wkrótce konsekwencje głodówki będą nieodwracalne.

Z oświadczeń Kremla i kancelarii ukraińskiego prezydenta wynika, że przedstawiciele obu państw odpowiedzialni za prawa człowieka "w bliskiej przyszłości" odwiedzą więźniów przetrzymywanych w rosyjskich i ukraińskich więzieniach.

W czwartek Putin zapewniał, że władze w Moskwie na razie nie myślały o możliwości wymiany Sencowa na Wyszyńskiego. Zdaniem Putina Wyszynskiego zatrzymano "za działalność dziennikarską", a Sencowa - za przygotowanie aktu terrorystycznego. "Są to rzeczy nieporównywalne" - oświadczył. Dodał, że "na Ukrainie powinien zwyciężyć zdrowy rozsądek", i wyraził nadzieję, że Rosja zdoła uwolnić swego dziennikarza.

Oprócz Sencowa w Rosji został ostatnio skazany też inny ukraiński dziennikarz Roman Suszczenko. Na początku czerwca usłyszał on wyrok 12 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze za szpiegostwo. Obrona zapewniała, że dziennikarz padł ofiarą prowokacji.

"Najważniejsze jest to, że wkrótce rozpoczynają się w Rosji mistrzostwa świata w piłce nożnej i dla Putina bardzo niekorzystne byłoby, gdyby doszło do negatywnych sytuacji, które trafiłyby na pierwsze strony gazet na całym świecie" - wyjaśnił analityk moskiewskiego ośrodka Carnegie Andrej Kolesnikow.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  4°C Czwartek
  rano
  4°C Czwartek
  dzień
  5°C Czwartek
  wieczór
  3°C Piątek
  noc
  wiecej »