Kościół prawosławny przygotowuje się do podjęcia instytucjonalnego dialogu z Unią Europejską. W Brukseli zawiązał się Komitet Przedstawicieli Kościołów Prawosławnych.
Będzie on zabiegał o kontakty z unijnymi politykami, a także reprezentował prawosławie w mediach. Jest to wspólna inicjatywa patriarchatów Moskwy i Konstantynopola. W założycielskim spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele prawosławia z Grecji, Cypru i Rumunii, a także, jako delegat Bartłomieja I, zwierzchnik Cerkwi prawosławnej we Francji, metropolita Emanuel.
Komitet wystosował list do przewodniczących trzech głównych instytucji europejskich: rady, parlamentu i komisji. Przypomniano w nim, że Europę jednoczy nie tylko trwający obecnie proces integracji, ani też samo dziedzictwo prawa rzymskiego, renesansowej kultury i ideałów Oświecenia, lecz przede wszystkim idea wolności i godności człowieka, wywodząca się z chrześcijańskiego personalizmu. Przedstawiciele prawosławnej tradycji chrześcijaństwa liczą więc na konstruktywny dialog z Unią Europejską, zgodnie z tym, co przewiduje Traktat Lizboński.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.