Kościół prawosławny przygotowuje się do podjęcia instytucjonalnego dialogu z Unią Europejską. W Brukseli zawiązał się Komitet Przedstawicieli Kościołów Prawosławnych.
Będzie on zabiegał o kontakty z unijnymi politykami, a także reprezentował prawosławie w mediach. Jest to wspólna inicjatywa patriarchatów Moskwy i Konstantynopola. W założycielskim spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele prawosławia z Grecji, Cypru i Rumunii, a także, jako delegat Bartłomieja I, zwierzchnik Cerkwi prawosławnej we Francji, metropolita Emanuel.
Komitet wystosował list do przewodniczących trzech głównych instytucji europejskich: rady, parlamentu i komisji. Przypomniano w nim, że Europę jednoczy nie tylko trwający obecnie proces integracji, ani też samo dziedzictwo prawa rzymskiego, renesansowej kultury i ideałów Oświecenia, lecz przede wszystkim idea wolności i godności człowieka, wywodząca się z chrześcijańskiego personalizmu. Przedstawiciele prawosławnej tradycji chrześcijaństwa liczą więc na konstruktywny dialog z Unią Europejską, zgodnie z tym, co przewiduje Traktat Lizboński.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.