Młodzi Polacy błyskawicznie się laicyzują?

Oko.press prezentuje międzynarodowe badania religijności instytutu Pew Research Center. Zwraca uwagę, że w Polsce obserwujemy największą różnicę w religijności osób przed i po czterdziestce. Wysnuwa z tego wniosek, że polska młodzież szybko się laicyzuje. Czy taki wniosek jest uprawniony?

Pytamy o to dyrektora polskiego Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego ks. dr. Wojciecha Sadłonia SAC.

- Znam te badania. Od kilku lat współpracujemy z tym jednym z największych na świecie ośrodków badań nad religijnością w Waszyngtonie - mówi ks. dr Sadłoń.

Dodaje, że generalnie obserwuje się taką zależność, iż starsze pokolenia są bardziej religijne niż młodsze. Tak jest niemal na całym świecie, z wyjątkiem jedynie takich krajów, jak Armenia czy Rwanda. Co ciekawe, również w krajach muzułmańskich. W Polsce na tle kilkudziesięciu krajów świata ta różnica jest jednak największa, jeśli chodzi o praktyki religijne i traktowanie religii jako wartości w życiu. W tym sensie uprawniony jest wniosek, że most łączący religijność młodszego i starszego pokolenia zaczyna się kruszyć.

Ks. dr Sadłoń zwraca jednak uwagę, że polska młodzież wciąż jest najbardziej religijna w Europie. Ponadto polska młodzież - mimo że przestaje chodzić do Kościoła - to jednak wciąż czuje się związana z katolicyzmem. W tym sensie mamy w Polsce do czynienia nadal z powszechnym wśród młodzieży katolicyzmem. Jednak warto pamiętać, że ma on coraz bardziej charakter kulturowy niż refleksyjny i osobisty - ocenia ks. dr Sadłoń.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| LAICYZACJA

 • MariaW
  22.06.2018 12:15
  Jedynym sposobem na przybliżenie kogokolwiek do Kościoła jest modlitwa i spokojne głoszenie Pana Jezusa i Ewangelii w takiej formie, w jakiej jest nam objawiona, zarówno słowem, jak i czynem i osobistą ofiarą, na tyle, na ile jesteśmy w stanie. Nie jesteśmy sami. Resztę zrobi sam Pan Bóg. Tak jak powiedział św. Paweł: „Ja siałem, Apollos podlewał, lecz Bóg dał wzrost.”

  I podziękujmy Bogu za nasz Kościół święty i za kapłanów, a kapłanom za ich ofiarę, bo w Polsce mamy bardzo łatwy dostęp do Pana Jezusa i czasem może się zdarzyć, że możemy tego nie doceniać.
 • śwjacenty
  22.06.2018 13:45
  W dawniejszych czasach wspólnoty religijne były masowe, bo tworzyły kulturową otoczkę i porządkowały ludziom czas. Dziś społeczeństwa miejskie epoki postindustrialnej nie potrzebują uciekać się do religijnych praktyk. Dla kościołów głoszących zbawienie za wiedza religijną i uczynki (praktyki religijne) przyszedł czas ostateczny. Ostoi się tylko prawda Ewangelii. Kościołom, którym zależy na przyciąganiu młodych do siebie (czyt. religijnych obowiązkowych praktyk z opłatami) zamiast do żywego Boga w Jezusie Chrystusie, młodzi już dziękują. Pozdrawiam.
 • śwjacenty
  22.06.2018 13:48
  Historyczno narodowo religijny patos odstrasza młodych, którzy potrzebują prostoty
 • Michallm
  23.06.2018 06:46
  Może przydałby się portal skierowany do osób poszukujących, oddalających się do Boga, np. aleGość.pl
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  10°C Niedziela
  wieczór
  7°C Poniedziałek
  noc
  4°C Poniedziałek
  rano
  10°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »