Morawiecki: Nie należymy do klubu przyjaciół relokacji uchodźców

Nie należymy do klubu przyjaciół relokacji uchodźców i nie zamierzamy w tym procesie brać udziału - mówił w czwartek w Budapeszcie premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z kanclerzem Austrii.

W czwartek w Budapeszcie odbyło się spotkanie szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej w związku ze zbliżającym się końcem prezydencji Węgier w tej Grupie. Poza Morawieckim i Orbanem w spotkaniu uczestniczyli premierzy: Czech - Andrej Babisz i Słowacji - Peter Pellegrini. Do Budapesztu zaproszono też kanclerza Austrii Sebastiana Kurza, który wziął udział w lunchu roboczym z premierami V4.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z udziałem Kurza politycy Grupy Wyszehradzkiej przekazali, że jednym z głównych tematów spotkania była migracja.

"W obszarze związanym z uchodźcami, relokacją uchodźców mówiliśmy absolutnie jednym głosem" - relacjonował Morawiecki.

Nawiązał jednocześnie do tego, że przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zwołał na niedzielę nieformalne spotkanie szefów państw i rządów "zainteresowanych znalezieniem rozwiązań europejskich" dotyczących migracji.

"Po bardzo uważnej analizie dokumentu, który przysłany został przez Komisję Europejską w kontekście niedzielnego spotkania zwołanego ad hoc, doszliśmy do przekonania wspólnie, że jest to coś w rodzaju odgrzewanych procedur, propozycji z przeszłości, które nie są dla nas zrozumiałe. W ogromnej większości nie są do zaakceptowania” – mówił.

„Dlatego właśnie, mówiąc umownie, do tego klubu przyjaciół relokacji uchodźców my nie należymy i nie zamierzamy w tym procesie brać udziału" - podkreślił szef polskiego rządu.

Morawiecki zwrócił uwagę, że innym tematem, w którym V4 ma jednolite stanowisko, jest kwestia unijnej biurokracji. "Powinniśmy być oszczędni, nie powinniśmy łożyć więcej środków na zwiększenie biurokracji w Brukseli (…)" – mówił.

Unia – jak wskazał polski premier - powinna szukać oszczędności na procesach biurokratycznych tak, aby zapewnić wsparcie dla polityki spójności i wspólnej polityki rolnej.

"W ramach wieloletnich ram finansowych, w ramach polityki związanej z uchodźcami i polityki w obszarze jednolitego rynku nie chcemy protekcjonizmu, we wszystkich tych obszarach. Podkreślamy spójność naszego podejścia, spójność naszego stanowiska" - dodał.

Wtórował mu Orban, który poinformował, że premierzy Grupy Wyszehradzkiej „nie będą uczestniczyć w niedzielnym spotkaniu w sprawie migracji, dlatego, że nie byłoby to właściwe”. „W kontekście zasad obowiązujących w UE nie wiadomo czym to spotkanie właściwie jest” – tłumaczył Orban.

Dodał, że "organizacja polityczna migracji nie jest w rękach samego (szefa Rady Europejskiej - PAP) Donalda Tuska". "Nie możemy się spieszyć w tym względzie, dlatego właśnie uważamy, że to nie Komisja Europejska powinna organizować szczyty szefów rządów. To jest w gestii Rady Europejskiej" - ocenił premier Węgier.

Orban poinformował też, że austriacki kanclerz przedstawił liderom państw V4 plany Austrii na okres jej prezydencji w Unii Europejskiej. "Zgodziliśmy się podczas tego spotkania na najważniejsze tematy - musimy bronić naszych granic, musimy być w stanie zapewnić bezpieczeństwo naszym obywatelom, Europa musi też promować współpracę, a nie konfrontację" - mówił Orban.

"Jeśli chodzi o kwoty migracyjne sądzimy, że to był zawsze temat, który prowadził tylko do konfrontacji, dlatego w najbliższych tygodniach chcielibyśmy rozwiać wszelkie wątpliwości i podkreślić współpracę w tych sprawach, w których rozumiemy się lepiej" - oznajmił premier Węgier.

Kurz zapowiedział, że priorytetem austriackiej prezydencji w UE będzie bezpieczeństwo. Podkreślał przy tym, że celem polityki UE powinna być wspólna ochrona zewnętrznych granic, a nie dystrybucja migracji pomiędzy unijne kraje.

"Tylko jeżeli Unia będzie w stanie bronić swoich zewnętrznych granic będziemy w stanie utrzymać status quo bezgranicznej Europy w środku" – mówił. Opowiedział się też za wzmocnieniem mandatu Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex), która powinna - według niego - być w stanie walczyć m.in. z przemytem ludzi i towarów.

Kurz deklarował ponadto, że Austria chce "jednej, zjednoczonej Europy, wzrastającej w jednym kierunku mimo różnych opinii (...). Powinniśmy się szanować, bo nie możemy mieć Europy różnych prędkości czy Europ różnych prędkości" – przekonywał.

Pellegrini ocenił natomiast, że ochrona granic zewnętrznych UE "to coś, co gwarantuje normalne działanie strefy Schengen (...). Porozumienie w tym zakresie na poziomie Rady Europejskiej i Rady UE jest potrzebne, bo tylko jednomyślność może nam pomóc osiągnąć sukces" – mówił.

Babisz uznał, że problemy migracyjne należy rozwiązywać wewnątrz Europy. „Podzielamy opinię państw Południa, także innych państw, które chcą chronić Europę, i powinniśmy je wspomagać. To wewnątrz naszego kontynentu powinniśmy rozwiązywać problemy migracyjne" – dodał.

Zaznaczył jednocześnie, że kompetencje Frontexu muszą się zmienić, by był „w stanie realnie walczyć z przemytnikami ludzi" – powiedział.

Grupa Wyszehradzka jest nieformalną, regionalną formą współpracy czterech państw Europy Środkowej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Za datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r.

 

«« | « | 1 | » | »»
 • Kasia
  22.06.2018 08:17
  Teraz rozumiem, jak bardzo to, co głosi papież Franciszek jest właśnie nie z tego świata. Rozumiem też, czemu tak wielka krytyka spada na obecnego Ojca Świętego. Dziękuję też Bogu, że mamy takiego sternika Piotrowej Łodzi. A rządzącym Polską proponuję posłuchać głosu Franciszka. Nie tylko w kwestii uchodźców. W temacie aborcji i niepełnosprawnych także.
 • Gość
  22.06.2018 13:44
  Ale Polska należy do klubu najbardziej zadłużonych państw Europie. Nasze zadłużenie w walutach obcych jest trzecim najwyższym w zestawieniu Bloomberga dot. gospodarek Emerging Markets. Najbardziej narażone na wahania nastrojów i odpływ kapitału są Turcja (67, 6 proc.) oraz Węgry (63,8 proc.).
 • Dremor
  22.06.2018 15:46
  Prawda jest taka, że obecnie nie należymy do żadnego klubu w ramach współpracy europejskiej. Nawet z najbliższymi współpracownikami w ramach Grupy V4 jedyne co nas łączy to negacja propozycji innych. Sami nie mamy nic do zaoferowania, poza kilkoma pustymi hasłami.

  Bardziej odosobnieni jako kraj nie byliśmy nigdy.
 • Wierny czytelnik
  22.06.2018 23:07
  Nigdy nie głosowałem na PIS, ale jeszcze się w tym naszym kraju nie czułem tak pewnie jak teraz. Co z tego, że zepsuta zachodnia Europa jest przeciwko nam jeśli to my mamy rację i zrozumieją to niedlugo, a jest nas coraz więcej. Co z tego że rozsypująca się Unia dalej chce prostować banany i narzucać neoliberalną etykę jeśli mało kto ją już szanuję a rozpad jest faktem. Wróg nasz jest na zewnątrz, wewnątrz są przyjaciele, krytycy, malkontenci i niewielu szaleńców.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  8°C Czwartek
  noc
  7°C Czwartek
  rano
  9°C Czwartek
  dzień
  10°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »