Instytut Historyczny Nurtu Niepodległościowego im. Andrzeja Ostoja-Owsianego powstał w Łodzi. To ogólnopolskie stowarzyszenie zajmować się ma m.in. archiwizacją dokumentów dotyczących nurtu niepodległościowego w Polsce.
Stowarzyszenie tworzą m.in. działacze Konfederacji Polski Niepodległej (KPN), b. działacze "Solidarności" czy "Solidarności Walczącej".
Podczas niedzielnego, inauguracyjnego posiedzenia Rady Programowej Instytutu honorowe członkowstwo stowarzyszenia wręczono przewodniczącemu KPN Leszkowi Moczulskiemu oraz synowi zmarłego dwa lata temu patrona Instytutu, Adamowi Ostoja-Owsianemu.
Szef Rady Programowej Marek Michalik zapowiedział, że Instytut będzie się zajmował badaniami, zbieraniem materiałów i dygitalizacją wszystkiego co nurt niepodległościowy zgromadził w latach 1979-1989. Efektem mają być m.in. wystawy, konferencje czy publikacje na temat nurtu niepodległościowego i upowszechnianie jego myśli i dokonań.
"Chcemy, żeby to dzieło i te działania, które były podejmowane w przeszłości nie zostały zapomniane. Nie jesteśmy organizacją nastawioną na działania polityczne, choć od polityki oczywiście nie uda się nam oderwać. Nie będziemy jednak wystawiać swoich kandydatów na posłów czy senatorów. Naszą myślą przewodnią jest to, żeby idea nurtu niepodległościowego była trwała" - mówił na konferencji prasowej Michalik.
Leszek Moczulski podkreślił, że nurt niepodległościowy był to wewnętrzny termin, którym posługiwało się środowisko piłsudczykowskie. Jego zdaniem, to co Polsce jest dzisiaj najbardziej potrzebne to nowoczesne myślenie.
"Prawie nieobecna jest w Polsce myśl, której głównym przedstawicielem był Józef Piłsudski. Czas najwyższy, żeby tę myśl upowszechniać wpływając w ten sposób na poziom myślenia politycznego w Polsce" - mówił przewodniczący KPN. Wygłosił on referat nt. "Zadania i rola ludzi z nurtu niepodległościowego w czasach przynależności Polski do UE i NATO". Syn Andrzeja Ostoja-Owsianego przekazał natomiast Instytutowi publikacje historyczne ojca.
Według Michalika, stowarzyszenie zrzesza obecnie ponad 100 osób z całej Polski. Jego prezesem został b. działacz "Solidarności" Paweł Wielechowski. W przyszłości funkcjonować ma strona internetowa Instytutu, a jego pierwsze publikacje dotyczyć mają postaci Andrzeja Ostoja-Owsianego oraz historii łódzkiego KPN.
Patronem Instytutu jest zmarły przed dwoma laty działacz opozycji demokratycznej w PRL, b. poseł i senator oraz samorządowiec Andrzej Ostoja-Owsiany. Działał on w Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO) i KPN. To właśnie z listy KPN był w latach 1993- 1997 posłem na Sejm. Następnie (ale już z listy Akcji Wyborczej Solidarność) zasiadał w ławach senatorskich.
KPN powstała w 1979 roku jako pierwsza nielegalna partia polityczna w PRL. Twórcą i wieloletnim liderem KPN był Leszek Moczulski. W latach 80. działała w podziemiu, a w 1991 wprowadziła znaczącą reprezentację do Sejmu. W parlamencie znalazła się też w 1993 roku. W 1996 doszło do pierwszego dużego rozłamu zorganizowanego przez Adama Słomkę, który stanął na czele KPN-Obóz Patriotyczny.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.