Abp. Auza o konflikcie izraelsko-palestyńskim.
Konflikt izraelsko-palestyński oraz kryzys humanitarny na Bliskim Wschodzie i w północnej Afryce to główne tematy przemówienia Stałego Obserwatora Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Nowym Jorku. Abp Bernardito Auza dwukrotnie zabrał głos w debacie Rady Bezpieczeństwa dotyczącej kompleksowego przeglądu sytuacji w tych regionach.
Konflikt pomiędzy Izraelem i Palestyną to jedno z podstawowych miejsc, gdzie poprzez zdecydowane działania, Rada Bezpieczeństwa powinna zapobiec dalszemu zwyrodnieniu sytuacji – mówił watykański dyplomata. Stolica Apostolska – jak dodał – wspiera ideę „dwóch państw”, które mogą osiągnąć pokojowe współistnienie. Zauważa jednak także, że istnieje większa determinacja, aby udaremnić pokojowe plany, niż je umocnić. Z tego powodu Watykan wzywa Izrael i Palestynę do okazania mądrości, odpowiedzialności i woli politycznej, aby uzyskać historyczne porozumienie, które odpowie na oczekiwania obu ludów. Stały Obserwator przy ONZ podkreślił również wagę utrzymania status quo Jerozolimy.
Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej wspomniał też o kryzysie humanitarnym na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej, a także o fiasku wszelkich politycznych dróg rozwiązania konfliktów w tym regionie. Dlatego Rada Bezpieczeństwa powinna zadbać o to, aby współistnienie pomiędzy jednostkami, wspólnotami i narodami w tych regionach charakteryzowało się poszanowaniem wolności religijnej i praworządnością.
Stolica Apostolska – mówił abp Auza – wskazuje na nieodłączny związek między respektowaniem praw człowieka i prawa humanitarnego, a utrzymaniem światowego ładu. Szybka odpowiedź na naruszanie tych praw w początkowych fazach, może przeciwdziałać konfliktom, zanim staną się one zagrożeniem dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa – powiedział watykański dyplomata.
W imieniu Ojca Świętego abp Auza przekazał również 100 tys. dolarów dla oenzetowskiej agencji zajmującej się pomocą dla palestyńskich uchodźców na Bliskim Wschodzie (UNRWA). Suma ta ma wspomóc w szczególności znajdujące się w obozach dzieci.
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Do awarii doszło ok. godz. 12.30. W Madrycie nie działają m.in. sygnalizacja świetlna i metro.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.
Jednocześnie powiedział, żę jest zaskoczony i zawiedziony dalszym rosyjskim bombardowaniem Ukrainy.