W Bari papież i patriarchowie modlą się o pokój na Bliskim Wschodzie

Takiego wydarzenia w dziejach chrześcijaństwa dotąd nie było - tak komentatorzy interpretują dzień modlitw i refleksji w intencji pokoju na Bliskim Wschodzie, zorganizowany w sobotę w Bari na południu Włoch z inicjatywy papieża Franciszka i z jego udziałem.

W spotkaniu w bazylice świętego Mikołaja, czczonego przez katolików i prawosławnych, uczestniczą przedstawiciele Kościołów i wspólnot chrześcijańskich z całego Bliskiego Wschodu. Wokół bazyliki zgromadziły się tysiące wiernych.

Jak zauważają watykaniści, patriarchowie Kościołów chrześcijańskich z tego regionu nigdy wcześniej nie spotkali się, by razem modlić się o pokój na ziemiach stale wstrząsanych przez konflikty i wojny. Z tego powodu sobotnie wydarzenie nie ma precedensu i jest - jak się podkreśla - kolejną przełomową inicjatywą Franciszka.

Do miasta w Apulii nad Adriatykiem przybyli na zaproszenie papieża m.in. ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, patriarcha Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego Tawadros II, metropolita Hilarion - przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, patriarcha Antiochii i zwierzchnik Syryjskiego Kościoła Prawosławnego Ignacy Efrem II, koptyjski katolicki patriarcha Aleksandrii Ibrahim, maronicki patriarcha Antiochii kardynał Bechara Boutros Rai. Obecny jest też administrator apostolski patriarchatu łacińskiego Jerozolimy Pierbattista Pizzaballa.

Pierwszym punktem tego historycznego wydarzenia ekumenicznego będzie wspólna modlitwa jego uczestników na nabrzeżu. Następnie powrócą oni do bazyliki.

Ze świątyni, w której pochowana jest królowa Polski Bona Sforza, wyniesiono wszystkie ławki dla wiernych. W ich miejscu ustawiono wielki stół z jednakowymi krzesłami dla papieża Franciszka i wszystkich patriarchów. Jak wyjaśniono, to znak, że każdy ma takie samo prawo zabrać głos podczas dialogu za zamkniętymi drzwiami, który odbędzie się tam po modlitwie.

Spotkanie na modlitwie i refleksji zorganizowano również w intencji chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie i stamtąd uciekających oraz wszystkich ofiar trwających tam konfliktów, w tym w Syrii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Qwerty
  07.07.2018 23:04
  Na zdjęciach widać, że papieskie zaproszenie przyjął także prawosławny patriarcha aleksandryjski i całej Afryki Teodor, któremu przysługuje tytuł papieża - tak jak papieżowi rzymskiemu (zajmujący drugie miejsce w dyptychu Kościoła Prawosławnego). Przykre, że tak znaczący hierarcha nie został zauważony przez autora newsa.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  22°C Niedziela
  noc
  17°C Niedziela
  rano
  24°C Niedziela
  dzień
  24°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »