Meksyk: Spada liczba katolików

Rzecznik Konferencji Episkopatu Meksyku ksiądz Manuel Corral przyznał w czwartek, że w ciągu ostatniego półwiecza oficjalna liczba katolików w tym tradycyjnie katolickim kraju zmalała z 98 do 87,9 proc.

"Jeśli Kościół katolicki nie dostosuje swej oferty do rzeczywistości, w której zmuszeni są dziś żyć Meksykanie, liczba jego wyznawców nadal będzie się zmniejszać" - powiedział ks. Corral.

Wśród meksykańskich biskupów nie ma jednolitej opinii co do zjawisk zachodzących w społeczeństwie, na których powinien skupić się Kościół.

Istnieje jednak ogólna zgoda, że Meksykanie szukają dziś w Kościele oparcia wobec poczucia braku bezpieczeństwa, które tracą wskutek panoszącej się przestępczości oraz głębokiego rozwarstwienia społecznego - powiedział ks. Corral.

Eksperci prestiżowego meksykańskiego Instytutu Studiów Wyższych i Badań Antropologii Społecznej twierdzą, że podczas gdy Kościół katolicki traci wiernych, ich większości nie przejmuje inny Kościół, ani sekta religijna. Zwiększa się bowiem odsetek Meksykanów, którzy deklarują się jako ateiści.

Katolicyzm jest w odwrocie m.in. w stanach leżących wzdłuż granicy Meksyku z USA, kontrolowanych przez gangi narkotykowe, gdzie ludność ma najmniejsze poczucie bezpieczeństwa. Umacniają się tam rozmaite sekty protestanckie. Podobnie jest na Półwyspie Jukatan i w stanach Tabasco i Campeche.

Część wiernych Kościoła katolickiego - według badań Instytutu - przejmują inne Kościoły chrześcijańskie, jak na przykład Adwentyści Dnia Siódmego oraz sekty religijne mające swe główne oparcie w Stanach Zjednoczonych.

Eksperci Instytutu zwracają uwagę na szybkie umacnianie się w Meksyku Kościoła Świętej Śmierci, którego główna świątynia znajduje się w centrum miasta Meksyk. Według jego przywódców, ten Kościół "o katolickiej inspiracji", jak go sami określają, ma już 10 milionów wyznawców.

«« | « | 1 | » | »»
 • agama88
  02.02.2014 22:00
  Jak czytam od katolików o "sektach protestanckich" to nie chce mi się tego komentować. Pycha, pycha i jeszcze raz pycha katolicka i życie na codzień nie mające z Bogiem nic wspólnego.
 • pop
  19.06.2014 01:37
  sekty protestanckie?? autor artykulu wogole rozumuje normalnie?? Jakie masz dowody, ze sa to sekty.. Udowdnic ci , ze kosciol katolicki jest sekta? Otóż posiada "rzekomo" nieomylnego przewodnika duchowego, guru-papieża dokladnie jak hinduistyczne sekty. Miala w swojej doktrynie naukę o inkwizycji, a to już dokladnie jak niebezpieczna sekta, nie zwykla sekta ale niebezpieczna. Nastepny dowod na sekte katolicką to taki, ze uczył w swojej organizacji o jedynozbawczosci w swojej instytucji, czyli tak samo jak sekta swiadkow jehowy.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  24°C Czwartek
  dzień
  25°C Czwartek
  wieczór
  23°C Piątek
  noc
  19°C Piątek
  rano
  wiecej »