1 września nie będzie prezydenta na Westerplatte

1 września prezydent Andrzej Duda udaje się do Tczewa, gdzie weźmie udział w uroczystościach związanych z rocznicą wybuchu II wojny światowej; na Westerplatte będzie go reprezentować kierownictwo BBN - poinformował w piątek PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Pytany w rozmowie z PAP, czy prezydent Duda przyjmie zaproszenie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza do udziału w uroczystościach na Westerplatte, Szczerski poinformował, że prezydent od dawna planuje udać się 1 września do Tczewa. Jak zaznaczył, decyzja o takiej formie udziału prezydenta w tegorocznych obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej wynika z intencji przypominania o ofiarach cywilnych ataku Niemiec na Polskę.

Jak mówił prezydencki minister, Tczew podobnie jak Wieluń, gdzie Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach rocznicowych w zeszłym roku, to jeden z tych celów pierwszych niemieckich bombardowań, które symbolizują wojnę totalną, w której celem było nie tylko wojsko, ale też ludność i infrastruktura cywilna.

"Natomiast na Westerplatte prezydenta reprezentować będzie kierownictwo BBN-u" - dodał prezydencki minister.

Pytany, czy w uroczystościach na Westerplatte powinien zostać uwzględniony udział wojska, Szczerski odpowiedział: "Według mojej wiedzy historycznej na Westerplatte walczyli żołnierze, to była jednostka wojskowa i na Westerplatte czcimy rozpoczęcie walk armii polskiej w obronie Rzeczpospolitej; 1 września 1939 r. na Westerplatte nie odbył się zlot młodzieży z różnych krajów, tylko nastąpił atak armii niemieckiej na armię polską".

Upamiętnienie powinno być - zdaniem Szczerskiego - "adekwatne do wiedzy historycznej i faktów, które tam miały miejsce".

W czwartek szef MON Mariusz Błaszczak oświadczył, że - decyzją prezydenta Gdańska - wojsko nie zostało zaproszone do udziału w odbywających się 1 września na Westerplatte uroczystościach związanych z rocznicą wybuchu II wojny światowej. Zażądał jednocześnie od Adamowicza zmiany decyzji w tej sprawie. Szef MON podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby 1 września na Westerplatte nie było Wojska Polskiego.

Adamowicz, odnosząc się do słów Błaszczaka powiedział na konferencji prasowej m.in., że "Wojsko Polskie jest integralną częścią Westerplatte", zaś przedstawiciele służb mundurowych jak co roku są zapraszani i będą uczestniczyć w uroczystościach 1 września. Wyjaśnił jednocześnie, że zamierzeniem miasta jest, aby "wiodącą rolę podczas wydarzeń na Westerplatte odgrywała młodzież". "Zamiast asysty wojskowej przewidujemy asystę harcerską" - napisał w piśmie do Dowódcy Garnizonu Gdańsk.

Prezydent Gdańska poinformował też, że zaproszenia na uroczystości zostały wysłane "już dawno" do czterech najważniejszych osób w państwie - do prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu oraz premiera. Według rzeczniczki prezydenta Gdańska Magdaleny Skorupki-Kaczmarek skoro został zaproszony prezydent, który jest zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, to można to też uznać za zaproszenie wojska.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Adamowicz oświadczył ponadto, że "nie widzi żadnych problemów, aby asysta (wojskowa - PAP) była, ale jego warunek jest jeden: Apel Poległych odczytują harcerki i harcerze".

«« | « | 1 | » | »»
 • Eugeniusz_Pomorze_
  10.08.2018 16:58
  Gdańsk pod rządami najbardziej znanego z amnezji prezydenta Adamowicza i PO staje się coraz bardziej niemiecki i... tęczowy.
 • velario
  10.08.2018 20:56
  Po tym, jak w zeszłym roku - wbrew poczynionym z miastem Gdańsk ustaleniom - funkcjonariusze MON uniemożliwili harcerzowi wejście na mównicę w celu odczytania apelu poległych, nie dziwię się, że Prezydent Adamowicz w tym roku wojska w ogóle nie zaprosił. Jeżeli jest się gdzieś gościem, trzeba umieć się zachować.
 • Władysław
  11.08.2018 15:18
  Do gościa . Na Pomorzu oprócz stacjonowania wojsk wermachtu działała organizacja Gryf Pomorski.Pan Bóg dał każdemu rozum i wolną wolę'' bierz i wybieraj"."wybór należy do ciebie'.
 • hmmm
  13.08.2018 11:23
  Gauleiter Adamowicz robi postępy?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  15°C Czwartek
  rano
  22°C Czwartek
  dzień
  23°C Czwartek
  wieczór
  20°C Piątek
  noc
  wiecej »