Podczas meczu Polska - Irlandia na wrocławskim Stadionie Miejskim zostaną zainaugurowane, po raz pierwszy poza Warszawą, dwa projekty realizowane przez Polski Związek Piłki Nożnej, Klub Kibiców Niepełnosprawnych oraz fundację "Katarynka".
Paweł Parus z federacji kibiców niepełnosprawnych podkreśla, że ruch kibiców niepełnosprawnych rośnie w siłę i obejmuje aktualnie 12 stowarzyszeń i fundacji w całej Polsce. Podkreśla, że dzięki współpracy z PZPN udaje się realizować bardzo wiele projektów. - W naszym środowisku wrocławskim od 10 lat dbamy, by na stadiony przychodziły osoby nie tylko z niepełnosprawnością ruchową, ale również niewidomi, niesłyszące czy niepełnosprawni intelektualnie. Wspólny udział w imprezach sportowych buduje to środowisko, wiąże, integruje - mówi. Przyznaje, że przy okazji meczów reprezentacji Polski osoby niewidome pytały dlaczego nie mogą brać w nich udziału. - Taki był w pewnym nurcie UEFA. Miejsca były przygotowane dla ludzi poruszających się na wózkach - dodaje.
Od dwóch lat, od EURO 2016 we Francji, na stadionach przygotowywane są również miejsca dla kibiców z innymi niepełnosprawnościami w ramach systemu "easy access". PZPN od razu rozpoczął prace, by ten system wprowadzić na wszystkich meczach reprezentacji Polski. - Dziś możemy powiedzieć z dumą, że wszyscy niepełnosprawni mają zagwarantowaną łatwą drogę na stadion, mają najniższą cenę biletu, a ich asystenci otrzymają je za symboliczną złotówkę.
Mariusz Trzeciakiewicz z fundacji "Katarynka". - Nasza fundacja świadczyła usługi dostępnościowe dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu, czyli napisy dla niesłyszących, tłumaczenie na język migowy i audiodeskrypcja - wyjaśnia. Zaznacza, że cieszy go fakt, że już od spotkania Polska - Irlandia audiodeskrypcja, czyli specjalny komentarz dla ludzi słabowidzących przesyłany drogą radiową będzie standardem.
- Cenimy każdego kibica - mówi Łukasz Fabiański, bramkarz reprezentacji Polski podkreślając, że to bardzo dobra inicjatywa.
- Nie dzielimy. Każdy kibic jest ważny niezależni czy ma jakieś ograniczenia czy nie. Jesteśmy wdzięczni, że mimo przeciwności zdrowotnych czy losowych, poświęcają swój czas, swoją energię i swoje pieniądze na to, by nas wspierać i mamy nadzieję, że będziemy im sprawiać wiele radości swoją grą - dodaje. Podkreśla, że z perspektywy boiska obecność niepełnosprawnych na trybunach ma dodatkowy wymiar:
Prezes PZPN, Zbigniew Boniek zapytany o odbudowę zaufania kibiców po nieudanych dla Polski Mistrzostwach Świata w Rosji podkreśla, że oni nigdy w polskich piłkarzy nie zwątpili. Zaznacza, że w naszym kraju jest dużo hejtu:
Jerzy Brzęczek, selekcjoner reprezentacji Polski podkreśla, że inicjatywy są bardzo cenne.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.