Europosłowie PO poparli w środowym głosowaniu w PE uruchomienie art. 7 unijnego traktatu wobec Węgier. Europarlamentarzyści PiS głosowali przeciwko. Za decyzją opowiedziało się w sumie 448 eurodeputowanych, przeciw było 197, a 48 wstrzymało się od głosu.
"Głosowaliśmy za raportem i głosowaliśmy za uruchomieniem art. 7. Był jasny przekaz przewodniczącego KE (Jean-Claude'a) Junckera, że wtedy, gdy trzeba, trzeba to zrobić. Była olbrzymia większość w grupie EPL - nie tylko nasza grupa - która za tym głosowała" - powiedział na konferencji w Strasburgu europoseł Michał Boni (PO). Dodał, że nie jest to zemsta polityczna, a analiza sytuacji, do której doszło na Węgrzech.
Z kolei Ryszard Legutko (PiS) powiedział na konferencji w Strasburgu, że głosowanie przez PO "przeciwko Węgrom należy odczytywać jako akt zemsty". "Straszliwie się zżymali na kolegów z (rządzącego na Węgrzech) Fideszu, którzy popierali rząd Polski. Myślę, że to był rewanż z ich strony" - powiedział.
PiS głosował przeciwko uruchomieniu art. 7. Zdzisław Krasnodębski (PiS) stwierdził, że decyzja ws. Węgier będzie dzielić UE.
Europarlament w głosowaniu wezwał państwa członkowskie do wszczęcia procedury określonej w art. 7 traktatu unijnego w celu przeciwdziałania zagrożeniu dla wartości leżących u podstaw Unii Europejskiej, do których należą: poszanowanie demokracji, praworządności i praw człowieka. (PAP)
luo/ ulb/ kar/
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.