Stolica Apostolska popiera i docenia wszystkie inicjatywy międzynarodowe służące przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania broni jądrowej oraz całkowitemu jej wyeliminowaniu. Jej stanowisko w tej sprawie przedstawił szef papieskiej dyplomacji podczas 62. sesji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, która odbyła się wczoraj w Wiedniu. Stolica Apostolska jest jednym z założycieli tej organizacji i jej pełnoprawnym członkiem.
Dotykając bardziej szczegółowych kwestii, abp Paul Galagher przypominał, że testy z bronią jądrową pozostawiają niekontrolowane ilości materiałów radioaktywnych w atmosferze. Przywołał słowa Papieża, który zauważa, że środowisko naturalne jest dobrem wszystkich. Powinniśmy powstrzymać działania, które uderzają w człowieka i niszczą środowisko.
Ojciec Święty zwraca uwagę, że napędzająca się spirala wyścigu zbrojeń nigdy się nie zatrzymuje. Koszty modernizacji oraz rozwoju wyposażenia wojskowego ciągle rosną, nie tylko w zakresie broni jądrowej. Stanowią one znaczną część wydaków, jakie ponoszą różne kraje. Siłą rzeczy na drugi plan schodzą wtedy prawdziwe priorytety cierpiącej ludzkości: walka z biedą, promocja pokoju, realizacja projektów edukacyjnych, ekologicznych, medczynych oraz rozwój praw człowieka.
Wśród działań poztywnie ocenianych przez Stolicę Apostolską jest plan stworzenia w ramach agencji specjalnego wydziału interdyscyplinarnego, który zajmie się zmianami klimatycznymi. Watykan dostrzega także pozytywną rolę tej instytucji działącej na wszystkich poziomach rozwoju terapii służącej leczeniu nowotworów, aby wprowadzać i udoskonalać programy radioterapii.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.