W ramach dialogu z Unią Europejską biskupi przekażą jej przedstawicielom dokument dotyczący wolności religijnej na świecie
Czytamy o tym w komunikacie z zakończonego 16 kwietnia w Brukseli trzydniowego zgromadzenia plenarnego Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). Raport jej sekretariatu, zatytułowany: „Wolność religijna fundamentem polityki praw człowieka w relacjach zewnętrznych Unii Europejskiej”, podaje stan naruszania wolności religijnej na świecie. Proponuje też europejskim decydentom szereg zaleceń celem wdrażania tego podstawowego prawa. Zostanie on przekazany m.in. Parlamentowi Europejskiemu.
Głównym tematem brukselskich obrad COMECE była walka z ubóstwem i wykluczeniem społecznym, której Unia Europejska poświęciła obecny rok. Jak czytamy w komunikacie końcowym, biskupi proponują unijnym politykom, by środki podejmowane przez nich w tej walce uwzględniały nie tylko kryteria materialne, lecz również relacje międzyludzkie. Zwracają uwagę, że światowy kryzys ekonomiczny, który jeszcze pogarsza sytuację ubóstwa i tak już zbyt licznych obywateli naszego kontynentu, jest w istocie kryzysem moralnym, wiążącym się z nieuporządkowaniem co do wartości. Kluczem do rozwiązania jest osiągnięcie równowagi między interesami indywidualnymi a dobrem wspólnym.
Uczestnicy brukselskich obrad COMECE, kierowanych przez jej przewodniczącego, holenderskiego biskupa Adrianusa Van Luyna, odprawili Eucharystię w intencji ofiar tragicznej katastrofy pod Smoleńskiem. Ponadto ofiarowano Mszę za zmarłego 30 marca niemieckiego biskupa Josefa Homeyera, długoletniego (1993-2006) przewodniczącego Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.