Zakonnica zabita za pomoc Żydom

"Szlachetni Polacy w Służbie Zdrowia" – pod takim hasłem w Radomiu odbył się Kongres Służby Zdrowia.

Bogumiła Noiszewska była z wykształcenia lekarzem. W czasie I wojny światowej pracowała w wojskowych lazaretach. W 1919 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP i przyjęła imię Ewa. Podczas II wojny światowej pomagała głodującym oraz rodzinom uwięzionych przez Niemców. Na terenie klasztoru ukrywała Żydów. Aresztowana za tę działalność przez Gestapo i rozstrzelana w 1942 r., została wyniesiona na ołtarze w 1999 r. w gronie 108 męczenników okresu II wojny światowej.

O niej i o innych Polakach, pracownikach Służby Zdrowia, w tym także o radomianach, Jerzym Borysewiczu, ordynatorze szpitala psychiatrycznego, odznaczonego pośmiertnie izraelskim medalem "Sprawiedliwi wśród Narodów Świata" i Bohdanie Mirosławie Kijewskiej, zmarłej 12 lat temu nestorce radomskiego pielęgniarstwa, mówiono podczas konferencji zorganizowanej w szpitalu w Krychnowicach. Przypomniano również zmarłą w 1944 r. sługę Bożą Rozalię Celakównę, pielęgniarkę, wielką czcicielkę Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Sylwetki bohaterów przybliżyli radomscy lekarze. O bł. s. Ewie mówiła Grażyna Rybak, o szlachetnych lekarzach radomskich – Robert Witaszka, o słudze Bożej R. Celakównie – Lucyna Wiśniewska, a o B. Kijewskiej – Bożena Kosińska.

Debatę zorganizował Wydział Duszpasterski Kurii Biskupiej, Diecezjalne Duszpasterstwo Służby Zdrowia, Katolickie Stowarzyszenia Lekarzy oraz Pielęgniarek, parafia pw. Miłosierdzia Bożego oraz szpital w Krychnowicach. Po konferencji w kościele Miłosierdzia Bożego sprawowana była Msza św., której przewodniczył ks. prał. Edward Poniewierski, kanclerz kurii biskupiej.

– Bardzo cieszy nas to, że udało się zaprosić i zorganizować spotkanie wielu środowisk związanych ze służbą zdrowia. To znacznie ułatwi dalsze wspólne spotkania i kolejne inicjatywy, a na obecnym etapie takie proste zapoznanie się  – mówi ks. Konrad Wójcik, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia.

Dopełnieniem konferencji jest peregrynacja w szpitalach na terenie diecezji radomskiej relikwii bł. Ewy Bogumiły Noiszewskiej i bł. Marty Wieckiej. Bł. Marta była zakonnicą w Zgromadzeniu Sióstr Szarytek, która troszcząc się heroicznie o chorych na tyfus, zmarła w 1904 r., zaraziwszy się tą chorobą. Została wyniesiona na ołtarze w 2008 r.

Konferencja odbyła się na terenie Samodzielnego Wojewódzkiego Publicznego Zespołu Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej im. dr Barbary Borzym w Radomiu   ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość Konferencja odbyła się na terenie Samodzielnego Wojewódzkiego Publicznego Zespołu Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej im. dr Barbary Borzym w Radomiu

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  8°C Niedziela
  rano
  7°C Niedziela
  dzień
  10°C Niedziela
  wieczór
  11°C Poniedziałek
  noc
  wiecej »