Instytut Pamięci Narodowej wraz z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zorganizowali jubileuszową wystawę upamiętniającą dwie wielkie postaci - Karola Wojtyłę oraz Stefana Wyszyńskiego.
Z okazji jubileuszy - 70 lat od objęcia prymasostwa przez dotychczasowego biskupa lubelskiego Stefana Wyszyńskiego oraz 40 lat od wyboru na papieża kardynała Karola Wojtyły, w rocznicę „Habemus papam!” z 1978 roku - w warszawskiej Kordegardzie 16 października odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia” poświęconej działalności i myślom tych dwóch postaci polskiego Kościoła.
Tytuł wystawy jest nawiązaniem do słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II: „Poświęcenie, służba i miłość, należą do podstawowego słownictwa zrozumiałego dla wszystkich. Można na nich zbudować gramatykę życia”.
- Karol Wojtyła i Stefan Wyszyński to tak ważne postaci, nad którymi chcielibyśmy ciągle pracować, zastanawiać się, wyciągać wnioski z ich życia i doświadczenia - mówi Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN.
- Szukaliśmy takiej metody, języka, sposobu przemówienia do współczesnego człowieka, żeby naprowadzić go na ślady tych dwóch wielkich Polaków - dodaje.
Wystawa składa się głównie ze zdjęć archiwalnych i cytatów, dotyczących życia Wojtyły i Wyszyńskiego. Nie jest to jednak wystawa biograficzna. Jej autorkami są: Anna Brojer i Aleksandra Kaiper-Miszułowicz z Biura Edukacji Narodowej IPN.
Autorki przyjęły taką koncepcję, aby za pomocą kilku obrazów i kilku zdań dotrzeć do ludzi z pewnym przesłaniem o Wojtyle i Wyszyńskim, jednocześnie chcąc uciec od „pomnikowych założeń”.
- To wszystko, co ci dwaj ludzie - Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła - mówili w swoim życiu, nawet na temat zupełnie podstawowych pojęć, takich jak: Europa, miłość, historia, to było ich doświadczenie życia, które przekładali na te wartości - mówi dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN.
Intencją autorek było, po pierwsze - odszukanie kanonów tych podstawowych pojęć, a po drugie poszukanie do nich dodatkowych treści. Zagłębiały się w teksty, które pozostawili nasi bohaterowie. Niekiedy były to teksty trudne, wymagające dokładniejszej interpretacji. Starały się także wydobyć z nich ważne cytaty opisujące ich podejście. Szukały nie tylko definicji, ale także kontekstów o charakterze filozoficznym, moralnym i historycznym.
- Poprzez tę wystawę chcemy trafić przede wszystkim do młodych osób - mówi Piotr Dmitrowicz, zastępca dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. - My, jako muzeum, mamy takie założenie, żeby opowiedzieć o tych dwóch Polakach ich głosem - o ich życiu, historii Polski XX w. Dziś dla młodych ludzi są to postaci podręcznikowe. My chcemy to zmienić i przybliżyć je w nieco inny sposób. O ile głos Jana Pawła II jest nam dobrze znany, o tyle głos Stefana Wyszyńskiego absolutnie nie. A to właśnie głos tych obu postaci ma nas wprowadzać do Muzeum - dodaje.
- Staramy się, żeby te treści, które opracowujemy, docierały do jak najszerszego grona. Chcemy, żeby każdy, kto trafi na naszą wystawę zapamiętał chociaż jedno zdanie z niej, które potem będzie go inspirować - dopowiada Hlebowicz.
W ramach kolejnej akcji „Edukacyjna Paczka Historyczna” wystawa będzie rozsyłania także do szkół, centrów kultury oraz innych instytucji edukacyjnych.
IPN wydał 250 pakietów edukacyjnych, w których znajdziemy: dwie książki z cyklu „Patroni naszych ulic”. Jedna z nich jest poświęcona Janowi Pawłowi II, druga Prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu.
Poza tym, w paczce znajdują się także: scenariusz lekcji, który może posłużyć nauczycielom do przeprowadzenia zajęć na temat tych postaci, w oparciu o wystawę, a także zakładki do książek.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.