PAH: Walka z głodem to nie tylko rozdawanie paczek z żywnością

Walka z głodem i niedożywieniem to nie tylko rozdawanie paczek z żywnością. W wielu sytuacjach jest to rozwiązanie nieodzowne, jednak profesjonalne udzielanie pomocy zakłada, że ludzie mogą wytworzyć sobie żywność sami - przypomina Polska Akcja Humanitarna w Światowym Dniu Żywności.

16 października obchodzony jest Światowy Dzień Żywności. Święto w 1979 roku ustanowiła Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa.

"Susze, powodzie, konflikty zbrojne i kryzysy ekonomiczne sprawiają, że na całym świecie głodem zagrożonych jest aż 800 milionów osób. Częstym wyobrażeniem jest, że jedynym sposobem walki z tym problemem jest dostarczanie potrzebującym paczek żywnościowych. W wielu sytuacjach jest to rozwiązanie nieodzowne, jednak profesjonalne udzielanie pomocy humanitarnej zakłada, że ludzie mogą wytworzyć sobie żywność także sami" - przypomina PAH.

Wskazuje, że dzieje się tak na przykład w ogarniętym wojną Sudanie Południowym, gdzie panują trudne warunki klimatyczne i kryzys ekonomiczny, a zagrożonych głodem jest aż 60 procent mieszkańców. PAH przywołuje historię matki siedmiorga dzieci Elizabeth Nyaden, która była w ciężkiej sytuacji i nie mogła znaleźć pracy. Kobieta uczestniczyła w szkoleniu z metod uprawy ziemi, zorganizowanym przez PAH, otrzymała również nasiona i narzędzia rolnicze. Dzięki takiemu wsparciu zaczęła samodzielnie uprawiać ziemię i sprzedawać warzywa innym.

"Ludzie często mają wyobrażenie, że z głodem nie da się wygrać inaczej, niż dostarczając potrzebującym paczki żywnościowe. (...) Tymczasem tylko w samym Sudanie Południowym od 2017 roku przekazaliśmy nasiona zbóż i narzędzia rolnicze ponad 5 tys. rodzinom, dzięki czemu aż 30 tys. ludziom znacznie poprawiła się sytuacja żywnościowa" - komentuje koordynatorka misji PAH w Sudanie Południowym Joanna Kucharczyk-Jurgielewicz

W krajach zagrożonych głodem często rozwiązaniem jest stałe dostarczanie wody, która jest wykorzystywana zarówno do picia, jak i do nawadniania ziemi.

"W szczególnej sytuacji znajdują się ludzie wewnętrznie przemieszczeni. Uciekając przed wojną, zostawiają cały dobytek i pracę, nie zawsze też znajdują schronienia w obozach dla uchodźców. Mieszkają w opuszczonych domach lub w prowizorycznych namiotach bez dostępu do czystej wody, narażeni na chłód i choroby" - zwraca uwagę PAH. Osobom w takiej sytuacji organizacje humanitarne udzielają wsparcia finansowego.

Polska Akcja Humanitarna powstała w 1994 r. z inicjatywy Janiny Ochojskiej. Założone w Warszawie biuro zajmowało się pomocą humanitarną dla Bośni. Wraz z poszerzaniem działalności oddziały PAH powstawały w kolejnych miastach. Dzisiaj organizacja działa w wielu różnorodnych formach. Pomaga ludziom w kraju i za granicą. Niesie pomoc długofalową, a także doraźną ofiarom konfliktów zbrojnych i katastrof naturalnych w trakcie lub zaraz po zakończeniu wydarzeń.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Albert
  16.10.2018 10:01
  Pomagać oczywiście trzeba, ale to jest tylko nędzna walka ze skutkami, a prawdziwa walka z głodem polega na usuwaniu z życia niesprawiedliwości. Tu jednak mamy całkowitą bezczynność. O takiej bezczynności Jezus powiedział: Coście uczynili jednemu z tych moich braci najmniejszych , Mnie uczyniliście, albo nie uczyniliście tego, uczynić należało.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  22°C Niedziela
  noc
  17°C Niedziela
  rano
  24°C Niedziela
  dzień
  24°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »