Dzisiejszy świat coraz mocniej doświadcza przemocy i antydemokracji. Takiego zdania jest przełożony generalny Towarzystwa Jezusowego, który przebywał w tych dniach z wizytą w Meksyku.
W jej ramach przemawiał on w prowadzonym przez jezuitów uniwersytecie w Guadalajarze. „To, co w tej chwili rośnie, to populizm, a nie demokracja” – mówił o. Adolfo Nicolás. Zwrócił przy tym uwagę na rozpowszechnione zjawisko manipulowania informacjami i organizowania całych kampanii medialnych mających na celu przekonanie ludzi do dokonania jakiegoś wyboru politycznego czy zakupu.
W kontekście Meksyku przemoc przybiera oblicze karteli narkotykowych. Krwawe żniwo działalności tego rodzaju grup przestępczych w Ameryce Środkowej to 80 tys. zabójstw w ciągu sześciu lat. Czyni to cały region jednym z najniebezpieczniejszych na świecie. Generał jezuitów podkreślił potrzebę wykorzenienia takich zjawisk, jak wojny, przemoc, wykluczenie społeczne czy niesprawiedliwość. Wielką rolę w tym dziele odgrywa edukacja, która sama w sobie stanowi wyzwanie, także dla kierowanego przezeń zakonu.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.