Brytyjski MSZ przeprosił w niedzielę Watykan za niestosowne żarty na temat Benedykta XVI, na które pozwolili sobie urzędnicy podczas spotkania dotyczącego programu wrześniowej wizyty papieża w Wielkiej Brytanii.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyjaśnia w liście z przeprosinami skierowanym do Watykanu: "Chore, naiwne i nacechowane brakiem szacunku" żartobliwe pomysły dotyczące programu zapowiedzianej na wrzesień wizyty papieża zostały zanotowane nieopatrznie w protokóle z posiedzenia "małej grupy młodych urzędników MSZ".
Protokół, czy też jego fragmenty, został rozesłany przez "niedoświadczonego, 20-letniego urzędnika". Niektóre z pomysłów zacytował londyński "Sunday Telegraph". Według gazety na wspomnianym posiedzeniu proponowano m.in., aby Benedykt XVI dokonał w Londynie otwarcia kliniki aborcyjnej, pobłogosławił homoseksualnym małżeństwom, lub zareklamował określoną markę środków antykoncepcyjnych.
"Foreign Office wyraża głębokie ubolewanie z powodu incydentu i jego obraźliwego charakteru" - czytamy w oświadczeniu brytyjskiego MSZ. Zapewnia on, że "wysoko ceni sobie ścisłe i owocne stosunki między Zjednoczonym Królestwem a Stolicą Apostolską i wyraża nadzieję na ich pogłębienie podczas zbliżającej się wizyty papieża Benedykta w W. Brytanii".
Oświadczenie to przekazał w niedzielę watykańskiemu Sekretariatowi Stanu ambasador W. Brytanii przy Watykanie Francis Campbell.
Rzecznik watykański Federico Lombardi potwierdził, że do Watykanu wpłynęły przeprosiny od Wielkiej Brytanii. "Otrzymaliśmy wszelkie wyjaśnienia, nie mam nic do dodania" - powiedział.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.