Pożegnano załogę prezydenckiego samolotu

Rodzina, przyjaciele, żołnierze, lotnicy pożegnali dziś załogę prezydenckiego samolotu, który przed dwoma tygodniami rozbił się pod Smoleńskiem. Stajemy przy tych trumnach z wiarą, bo tylko wiara pozwala przejść przez ten tunel smutku i bólu - mówił ks. płk Sławomir Żarski, który przewodniczył uroczystości pogrzebowej.

W katedrze polowej w Warszawie pożegnano czterech członków załogi prezydenckiego samolotu: ppłk. pil. Roberta Grzywnę, ppor. Andrzeja Michalaka, Barbarę Maciejczyk i Natalię Januszko.

Przed rozpoczęciem Mszy św. odczytane zostały decyzja pełniącego obowiązki prezydenta RP marszałka Bronisława Komorowskiego o nadaniu tragicznie zmarłym Krzyży Kawalerskich Orderu Odrodzenia Polski oraz decyzja ministra obrony narodowej Bogdana Klicha o awansie na wyższe stopnie wojskowe.

- Kto we mnie wierzy choćby i umarł, żył będzie. Wiara w te słowa jest naszym mostem do nieba – mówił w homilii pogrzebowej ks. Żarski. Przypomniał sylwetki zmarłych członków załogi. Ich księgi życia są piękne, ale boli to, że tak mało zapisanych kart dni i lat ich życia – podkreślił kaznodzieja.

Ks. Żarski podkreślił, że cechowała ich „młodość, entuzjazm, zaangażowanie w pełnioną służbę i umiłowanie Ojczyzny”. Każda miłość żąda ofiary. Czy jest to miłość kobiety do mężczyzny, czy jest to umiłowanie rodzeństwa, rodziców, czy wreszcie jest to nasza miłość do Ojczyzny. Dziś dziękujemy za ofiarę, którą złożyliście w imię miłości do Polski – powiedział.

Wraz z ks. Żarskim Mszę św. koncelebrowało grono kapelanów ordynariatu polowego oraz księża związani z rodzinami ofiar. Przy trumnach zaciągnięta została warta honorowa przez żołnierzy Sił Powietrznych RP. Stanął także poczet sztandarowy 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego, w którym służyli i pracowali tragicznie zmarli. Chór Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego uświetnił oprawę muzyczną liturgii.

Po Mszy św. słowa pożegnania skierował Marcin Idzik, podsekretarz stanu w MON ds. uzbrojenia i modernizacji. - Na uroczystości katyńskie udali się przedstawiciele całego społeczeństwa. 10 kwietnia odeszliście wy, młodzi, pełni radości, u progu życia, z planami na przyszłość. Wasze całe życie było związane z Polską, ze służbą jej najwyższych urzędników. Zapamiętamy was jako tych, którzy zginęli w służbie Ojczyzny – powiedział minister Idzik. Słowa ostatniego pożegnania skierowali także gen. broni Lech Majewski i gen. dyw. Krzysztof Załęski.

Po Mszy św. trumny z ciałami płk Roberta Grzywny, por. Andrzeja Michalaka, Barbary Maciejczyk i Natalii Januszko zostały przewiezione na Cmentarz Komunalny na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Płk pil. Robert Grzywna, por. Andrzej Michalak, Barbara Moniuszko i Natalia Januszko zginęli 10 kwietnia w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. Byli członkami załogi samolotu Tu-154M. Płk pil. Robert Grzywna był drugim pilotem prezydenckiego samolotu, por. Andrzej Michalak - technikiem pokładowym, a Barbara Maria Maciejczyk i Natalia Januszko – stewardessami. Służyli w 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego w Warszawie.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  18°C Sobota
  wieczór
  15°C Niedziela
  noc
  13°C Niedziela
  rano
  20°C Niedziela
  dzień
  wiecej »