Niemcy: Krytykują minister, która nie chce krzyży w szkołach

W Niemczech falę krytyki wywołała wypowiedź Aygül Özkan z chadeckiej CDU, desygnowanej na minister ds. socjalnych w rządzie Dolnej Saksonii, która sprzeciwiła się obecności krzyży w szkołach publicznych.

Odpowiedzialna w niemieckim rządzie za migrację, minister Maria Böhmer (CDU), zdecydowanie odrzuca żądanie polityk tureckiego pochodzenia. „Krzyże są wyrazem wielowiekowej chrześcijańskiej tradycji w Niemczech” – powiedziała min. Böhmer w rozmowie z niemieckim radiem Deutschlandfunk.

Wyznająca islam Özkan, która jutro zostanie zaprzysiężona na stanowisku ministerialnym w wywiadzie dla niemieckiego magazynu „Focus” wypowiedziała się przeciwko religijnym symbolom, w tym obecności krzyży w szkołach publicznych. – Chrześcijańskie symbole nie należą do państwowych szkół. Nie dotyczy to instytucji kościelnych – powiedziała.

Nową minister w rządzie Dolnej Saksonii wsparł natomiast burmistrz Berlina Klaus Wowereit z SPD. Powiedział, że odwołała się ona jedynie do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 1995 r., kiedy to wydał on kontrowersyjne orzeczenie, że umieszczanie krzyży w klasach państwowych szkół obowiązkowych w Bawarii jest sprzeczne z konstytucją. Bawaria wydała wówczas osobną ustawę, która umożliwiła ponowne zawieszenie krzyży. Na mocy tej ustawy krzyż może być usunięty z klasy jedynie wówczas, gdy tego zażądają rodzice.

Wypowiedź skrytykowali partyjni koledzy Özkan z chrześcijańsko-demokratycznej podkreślając, że nie pasuje ona do ich partii. – W Dolnej Saksonii chrześcijańskie, szczególnie krzyże w szkołach są mile widziane, ze strony rządu krajowego i są wyrazem tolerancyjnego wychowania na bazie chrześcijańskich wartości – powiedział premier rządu Dolnej Saksonii Christian Wulff z CDU i zaznaczył, że wypowiedź Özkan jest jedynie wyrazem jej osobistych poglądów.

Pochodzący z Trewiru etyk społeczny o. Wolfgang Ockenfels, dominikanin, w rozmowie z „Rheinischen Post” skrytykował Wulffa zarzucając mu, że jeszcze przed nominacją powinien być lepiej poinformowany o poglądach Ökzan. Podkreślił, że nowa minister najwyraźniej nie zna partyjnego programu CDU.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
22°C Poniedziałek
wieczór
19°C Wtorek
noc
15°C Wtorek
rano
19°C Wtorek
dzień
wiecej »