Reklama

O. Cantalamessa o przeszkodach dla Słowa

Ze swego łoża śmierci, którym był krzyż, Chrystus powierzył swemu Kościołowi orędzie. Wielu jest jeszcze ludzi, którzy czekają na to orędzie. Niestety, Kościół staje się czasem skomplikowanym i przytłaczającym zamkiem, jak u Franza Kafki, z którego orędzie to nie jest w stanie się wydostać.

Reklama

Ojciec Raniero Cantalamessa otrzymał dziś doktorat honoris causa Uniwersytetu w Maceracie w środkowych Włoszech w dziedzinie „komunikacji multimedialnej”.

W swoim wystąpieniu kaznodzieja Domu Papieskiego przyznał, że tak, jak istnieje żargon polityków, tak też istnieje żargon kościelny, który zniechęca ludzi do słuchania tego, co Kościół ma im do powiedzenia. „Ze swego łoża śmierci, którym był krzyż, Chrystus powierzył swemu Kościołowi orędzie. Wielu jest jeszcze ludzi, którzy czekają na to orędzie. Niestety, Kościół staje się czasem skomplikowanym i przytłaczającym zamkiem, jak u Franza Kafki, z którego orędzie to nie jest w stanie się wydostać. Głowna przeszkoda, na którą natrafia Słowo to podział chrześcijan, mury, które Chrystus obalił w momencie swojej śmierci, które jednak chrześcijanie wznieśli na nowo. Przeszkodą jest także przerost biurokracji, klerykalizm, który odbiera Słowu energię sprawia, że wydaje się dalekie od życia. Podstawowa przeszkoda związana jest jednak z językiem. W większości przypadków jest on pokrętny i niezrozumiały: tak, jak istnieje żargon w polityce, tak też możemy mówić o żargonie kościelnym”, mówił o. Cantalamessa.

Kaznodzieja Domu Papieskiego nawiązał do burzy, jaką wywołało w mediach wielkopiątkowe kazanie, które wygłosił w bazylice św. Piotra w obecności Benedykta XVI podczas liturgii Męki Pańskiej. Znalazł się w nim fragment listu od żydowskiego przyjaciela, porównującego ataki na Kościół i papieża do antysemityzmu. „Media zainteresowane są nie tyle prawda, co newsem... Przekonałem się o tym na własnej skórze, po moim kazaniu u św. Piotra. Na szczęście to, co mógłbym powiedzieć w swojej obronie, napisał tydzień po tym incydencie pewien rabin na łamach najpopularniejszego dziennika Izraela, „The Jerusalem Post”, powiedział włoski zakonnik. Zacytował fragment artykułu Goshema Gottsteina: „Coraz trudniej jest duchownym wygłosić przemyślany tekst, nieco złożony, z pewnymi odcieniami, z pewną głębią historyczną i teologiczną, by nie obawiać się, ze któraś z myśli wyrwana zostanie z kontekstu i zostanie opacznie zatytułowana. O. Cantalamessa przeprosił, ale i my powinniśmy wyrazić ubolewanie, ze nie wysłuchaliśmy kazania, które wygłosił, lecz pozwoliliśmy, aby media wykreowały zupełnie fałszywą historie, ignorując prawdę”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
7°C Wtorek
noc
5°C Wtorek
rano
10°C Wtorek
dzień
11°C Wtorek
wieczór
wiecej »

Reklama