Żaglowiec "Dar Młodzieży", który z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbywa rejs dookoła świata, zawinął w piątek do portu w Hongkongu, gdzie pozostanie do poniedziałku - przekazał PAP polski konsulat w byłej brytyjskiej kolonii.
Na piątek i niedzielę zaplanowano dni otwarte dla zwiedzających - poinformował konsulat RP w Hongkongu.
W sobotę statek odwiedzą przedstawiciele lokalnych klubów żeglarskich, uczelni, instytucji kultury związanych z morzem oraz dzieci z nowo powstałej szkółki języka polskiego w Hongkongu. Tego dnia po południu na pokładzie żaglowca odbędzie się koncert kwartetu saksofonowego VASQ i przyjęcie dla przedstawicieli środowiska polonijnego i innych zaproszonych gości.
Polski statek przybył do Hongkongu w piątek ok. godziny 10 czasu lokalnego (godz. 4 rano w Polsce) i wyjdzie w morze o tej samej godzinie w poniedziałek.
"Dar Młodzieży" od maja płynie w Rejsie Niepodległości, organizowanym w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Rejs jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.
Według wcześniejszych zapowiedzi polski statek miał w dniach 2-5 listopada odwiedzić Szanghaj, jednak jego wizyta w tym chińskim mieście została odwołana. Na ogłaszanej wcześniej trasie żaglowca nie było Hongkongu.
W Szanghaju odbędą się w dniach 5-10 listopada pierwsze chińskie targi importowe, lansowane przez władze w Pekinie jako przejaw skłonności do zwiększenia importu i zbilansowania salda w handlu z zagranicą.
W imprezie, która przedstawiana jest jako inicjatywa prezydenta Xi Jinpinga, wezmą udział firmy i delegacje rządowe z wielu krajów świata. Planowana jest między innymi wizyta ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.