Prezydent na cmentarzu legionistów w Łowczówku

To miejsce, w którym wolność krzyżami się mierzy - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent 4 listopada uczestniczył w XX Zlocie Niepodległościowym w Łowczówku. Był też w Zakliczynie.

Główne uroczystości Zlotu rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny na cmentarzu wojennym nr 171 w Łowczówku. Przewodniczył jej abp Henryk Nowacki.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rządu i samorządów okolicznych gmin i powiatu tarnowskiego. Byli kombatanci, służby mundurowe, Bractwo Kurkowe, grupy rekonstrukcji historycznej, harcerze, kilkadziesiąt pocztów sztandarowych i cała rzesza mieszkańców głownie powiatu tarnowskiego.

Cmentarz w Łowczówku jest miejscem pamięci jednej z najkrwawszych bitew, jaką stoczyli legioniści w czasie I wojny światowej. Trwała od 22 do 25 grudnia 1914 roku, historia pamięta ją jako Wigilię w okopach.

Na cmentarzu w Łowczówku pochowanych jest 113 legionistów oraz żołnierze innych narodowości. Są katolicy, protestanci i prawosławni. To miejsce szczególne w roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, bo tu za wolność naszej Ojczyzny oddało życie ponad 130 żołnierzy Legionów Polskich.

Prezydent na cmentarzu legionistów w Łowczówku   Beata Malec-Suwara /Foto Gość Mszy św. w Łowczówku przewodniczył abp Henryk Nowacki. On także poświęcił sztandar Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tuchowie im. Bohaterów Bitwy pod Łowczówkiem - Dzisiaj my tworzymy historię naszego narodu, Europy i świata. Od nas zależy ich przyszłość - mówił abp Henryk Nowacki, dziękując szczególnie młodzieży za obecność. Jej dziś przychodzi stoczyć bój w obronie wartości chrześcijańskich, z którymi próbuje się walczyć. Taka postawa według hierarchy to spłacanie długu wobec tych, którzy za naszą wolność i niepodległość Polski walczyli.

Z kolei prezydent Andrzej Duda mówił, iż miejsce to jest szczególne w roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

- To miejsce, w którym wolność krzyżami się mierzy. My patrzymy na nie, a one patrzą na nas. To jest świadectwo ceny, jaką płaci się za wolność - powiedział i dodał, że polegli legioniści i tak stwierdziliby, że było warto.

- Nie byłoby Polski bez jej męczeństwa i bez krwi i nie będzie jej, jeżeli tacy jak wy nie będą o niej pamiętali, nie będą budowali patriotycznych postaw i pokazywali ich jako wzorca, dlatego tak ogromnie dziękuję, że jesteście tutaj, że jest ta uroczystość, że jest tak pięknie odnowiony cmentarz, że jest pamięć, że jest tutaj z nami tak wielu młodych ludzi - mówił Andrzej Duda do zgromadzonych mieszkańców.

Prezydent na cmentarzu legionistów w Łowczówku   Beata Malec-Suwara /Foto Gość Prezydent dziękował za obecność młodym ludziom w czasie uroczystości, a starszym dziękował, że tak wychowuje następne pokolenie. - To wspaniałe świadectwo ich i waszej postawy, to wspaniałe świadectwo także tego, jaka tutaj na tej ziemi jest rodzina i jak wychowuje się dzieci. Dziękuję wam za to w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej w 100-lecie odzyskania przez nią niepodległości i proszę was, żebyście się nie tylko nie zmieniali, ale byście tę postawę pogłębiali - mówił. - Dziękuję wam, że tak wychowujecie następne pokolenie. To wspaniałe świadectwo ich i waszej postawy, to wspaniałe świadectwo także tego, jaka tutaj na tej ziemi jest rodzina i jak wychowuje się dzieci. Dziękuję wam za to w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej w 100-lecie odzyskania przez nią niepodległości i proszę was, żebyście się nie tylko nie zmieniali, ale byście tę postawę pogłębiali, żeby było na pewno to następne pokolenie gotowe stanąć w obronie Ojczyzny, jeżeli taka będzie potrzeba - doda.

Zdaniem prezydenta Dudy, dziś nie trzeba walczyć o jej powrót na mapę, ale swoją pracą na co dzień budować jej potencjał i zamożność, a gdy byłaby zagrożona, stanąć w jej obronie.

- To jest nasze zadanie osadzone na fundamencie tych grobów, które tu stoją, i krwi, która w tę ziemię wsiąkła. Oni będą nas z tego rozliczali - dodał.

Zobacz fragment wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy:

Gość Tarnowski Prezydent Andrzej Duda w Łowczówku

Prezydent wziął udział także w uroczystościach w Zakliczynie zatytułowanych "Z Zakliczyna do Łowczówka". Tam dziękował za odnowienie pomnika na mogile bohatera bitwy pod Łowczówkiem mjr. Kazimierza Jakuba Bojarskiego, dowódcy jednego z plutonów.

- To jest pewien symbol. Symbol tego, że w tej chwili odnawia się również i Polska. I Polska zyskuje piękną twarz, Polski, która będzie się ambitnie i pięknie rozwijała, tak jak ambitnie i pięknie rozwijała się II RP - powiedział Andrzej Duda. Dodał, że ma nadzieję, że nic nie przerwie tego rozwoju.

- Każdego dnia swoją pracą możemy przyczyniać się do tego, że Polska będzie lepsza, lepsza dla nas wszystkich - podkreślił.

Organizatorami obchodów XX Zlotu Niepodległościowego byli poseł na sejm RP Michał Wojtkiewicz - ich inicjator, starosta tarnowski Roman Łucarz, burmistrz miasta i gminy Zakliczyn Dawid Chrobak, burmistrz Tuchowa Adam Drogoś oraz wójt gminy Pleśna Józef Knapik.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
3°C Poniedziałek
wieczór
1°C Wtorek
noc
-1°C Wtorek
rano
2°C Wtorek
dzień
wiecej »