To miejsce, w którym wolność krzyżami się mierzy - powiedział Andrzej Duda.
Prezydent 4 listopada uczestniczył w XX Zlocie Niepodległościowym w Łowczówku. Był też w Zakliczynie.
Główne uroczystości Zlotu rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny na cmentarzu wojennym nr 171 w Łowczówku. Przewodniczył jej abp Henryk Nowacki.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rządu i samorządów okolicznych gmin i powiatu tarnowskiego. Byli kombatanci, służby mundurowe, Bractwo Kurkowe, grupy rekonstrukcji historycznej, harcerze, kilkadziesiąt pocztów sztandarowych i cała rzesza mieszkańców głownie powiatu tarnowskiego.
Cmentarz w Łowczówku jest miejscem pamięci jednej z najkrwawszych bitew, jaką stoczyli legioniści w czasie I wojny światowej. Trwała od 22 do 25 grudnia 1914 roku, historia pamięta ją jako Wigilię w okopach.
Na cmentarzu w Łowczówku pochowanych jest 113 legionistów oraz żołnierze innych narodowości. Są katolicy, protestanci i prawosławni. To miejsce szczególne w roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, bo tu za wolność naszej Ojczyzny oddało życie ponad 130 żołnierzy Legionów Polskich.
Beata Malec-Suwara /Foto Gość Mszy św. w Łowczówku przewodniczył abp Henryk Nowacki. On także poświęcił sztandar Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tuchowie im. Bohaterów Bitwy pod Łowczówkiem - Dzisiaj my tworzymy historię naszego narodu, Europy i świata. Od nas zależy ich przyszłość - mówił abp Henryk Nowacki, dziękując szczególnie młodzieży za obecność. Jej dziś przychodzi stoczyć bój w obronie wartości chrześcijańskich, z którymi próbuje się walczyć. Taka postawa według hierarchy to spłacanie długu wobec tych, którzy za naszą wolność i niepodległość Polski walczyli.
Z kolei prezydent Andrzej Duda mówił, iż miejsce to jest szczególne w roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
- To miejsce, w którym wolność krzyżami się mierzy. My patrzymy na nie, a one patrzą na nas. To jest świadectwo ceny, jaką płaci się za wolność - powiedział i dodał, że polegli legioniści i tak stwierdziliby, że było warto.
- Nie byłoby Polski bez jej męczeństwa i bez krwi i nie będzie jej, jeżeli tacy jak wy nie będą o niej pamiętali, nie będą budowali patriotycznych postaw i pokazywali ich jako wzorca, dlatego tak ogromnie dziękuję, że jesteście tutaj, że jest ta uroczystość, że jest tak pięknie odnowiony cmentarz, że jest pamięć, że jest tutaj z nami tak wielu młodych ludzi - mówił Andrzej Duda do zgromadzonych mieszkańców.
Beata Malec-Suwara /Foto Gość Prezydent dziękował za obecność młodym ludziom w czasie uroczystości, a starszym dziękował, że tak wychowuje następne pokolenie. - To wspaniałe świadectwo ich i waszej postawy, to wspaniałe świadectwo także tego, jaka tutaj na tej ziemi jest rodzina i jak wychowuje się dzieci. Dziękuję wam za to w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej w 100-lecie odzyskania przez nią niepodległości i proszę was, żebyście się nie tylko nie zmieniali, ale byście tę postawę pogłębiali - mówił. - Dziękuję wam, że tak wychowujecie następne pokolenie. To wspaniałe świadectwo ich i waszej postawy, to wspaniałe świadectwo także tego, jaka tutaj na tej ziemi jest rodzina i jak wychowuje się dzieci. Dziękuję wam za to w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej w 100-lecie odzyskania przez nią niepodległości i proszę was, żebyście się nie tylko nie zmieniali, ale byście tę postawę pogłębiali, żeby było na pewno to następne pokolenie gotowe stanąć w obronie Ojczyzny, jeżeli taka będzie potrzeba - doda.
Zdaniem prezydenta Dudy, dziś nie trzeba walczyć o jej powrót na mapę, ale swoją pracą na co dzień budować jej potencjał i zamożność, a gdy byłaby zagrożona, stanąć w jej obronie.
- To jest nasze zadanie osadzone na fundamencie tych grobów, które tu stoją, i krwi, która w tę ziemię wsiąkła. Oni będą nas z tego rozliczali - dodał.
Zobacz fragment wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy:
Gość Tarnowski
Prezydent Andrzej Duda w Łowczówku
Prezydent wziął udział także w uroczystościach w Zakliczynie zatytułowanych "Z Zakliczyna do Łowczówka". Tam dziękował za odnowienie pomnika na mogile bohatera bitwy pod Łowczówkiem mjr. Kazimierza Jakuba Bojarskiego, dowódcy jednego z plutonów.
- To jest pewien symbol. Symbol tego, że w tej chwili odnawia się również i Polska. I Polska zyskuje piękną twarz, Polski, która będzie się ambitnie i pięknie rozwijała, tak jak ambitnie i pięknie rozwijała się II RP - powiedział Andrzej Duda. Dodał, że ma nadzieję, że nic nie przerwie tego rozwoju.
- Każdego dnia swoją pracą możemy przyczyniać się do tego, że Polska będzie lepsza, lepsza dla nas wszystkich - podkreślił.
Organizatorami obchodów XX Zlotu Niepodległościowego byli poseł na sejm RP Michał Wojtkiewicz - ich inicjator, starosta tarnowski Roman Łucarz, burmistrz miasta i gminy Zakliczyn Dawid Chrobak, burmistrz Tuchowa Adam Drogoś oraz wójt gminy Pleśna Józef Knapik.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.