Daniel Beger ze stowarzyszenia "Przyjazne Świętochłowice" został nowym prezydentem tego miasta, uzyskując poparcie 50,3 proc. wyborców. W drugiej turze wyborów 122 głosami pokonał rządzącego miastem od ośmiu lat Dawida Kostempskiego z Koalicji Obywatelskiej.
Jak podała Miejska Komisja Wyborcza, w niedzielnych wyborach Beger otrzymał 8823 głosy (50,35 proc.), a na Kostempskiego głosowało 8701 wyborców (49,65 proc.). W pierwszej turze Kostempski miał poparcie 41,68 proc. głosujących, a Beger 31,2 proc.
41-letni Daniel Beger od trzech lat działa w stowarzyszeniu "Przyjazne Świętochłowice". Prowadził kampanię wyborczą pod hasłem "Świętochłowice zasługują na więcej".
"Świętochłowice potrzebują natychmiastowych i koniecznych zmian. Kolejni gospodarze przez całe lata zapominali o najważniejszych potrzebach i problemach miasta. Jak dziś wyglądają Świętochłowice, widzimy przechodząc codziennie ulicami Lipin, Chropaczowa, Centrum - zniszczone budynki komunalne, zdegradowane całe dzielnice, obskurne podwórza, zamurowane okna" - pisał kandydat na swojej stronie internetowej.
"Poziom zadłużenia Świętochłowic w ciągu ośmiu lat zwiększył się ponad dwukrotnie i wynosi prawie 100 mln złotych! Kolejnymi kredytami spłacane są wcześniejsze, których nie udało się spłacić. To prosta droga do bankructwa w ciągu najbliższych pięciu lat" - przestrzegał Beger.
W latach 2007-2011 Beger pracował w Wydziale Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego, gdzie m.in. zajmował się dokumentacją związaną z aplikowaniem o unijne środki z Regionalnego Programu Operacyjnego. Obecnie od kilku lat jest związany zawodowo z Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
39-letni Dawid Kostempski był prezydentem Świętochłowic od 2010 roku. Z wykształcenia jest prawnikiem i menedżerem. W przeszłości był m.in. dyrektorem biura europosła, prof. Jerzego Buzka, radnym Katowic i prezesem spółki, która m.in. organizuje targi górnicze w Katowicach; kierował też Górnośląskim Związkiem Metropolitalnym. Przed rokiem ubiegał się o funkcję przewodniczącego śląskich struktur Platformy Obywatelskiej, przegrywając w partyjnych wyborach z marszałkiem woj. śląskiego Wojciechem Saługą.
Przed tygodniem - między pierwszą a drugą turą wyborów - prokuratura wszczęła śledztwo mające wyjaśnić, czy w Urzędzie Miasta w Świętochłowicach doszło do przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego. Chodzi o domniemane przygotowywanie materiałów wyborczych ubiegającego się o reelekcję Kostempskiego - ten zdecydowanie zaprzeczył, by doszło do naruszenia prawa i agitacji wyborczej w urzędzie. Tłumaczył, że czynności wykonywane w magistracie po godzinach pracy "związane były z kopertowaniem listów od wybranych radnych do mieszkańców w celu podziękowania za dokonany wybór" i nie były materiałami wyborczymi prezydenta.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.