Wyrzucona ze zgromadzenia, które założyła, została błogosławioną

Niezwykła zakonnica Clelia Merloni została w sobotę błogosławioną. Założycielka zgromadzenia zakonnego została z niego usunięta, potem przywrócona na upokarzających warunkach.

- Urodziła się 10 marca 1861 we Forlì (północne Włochy). Po kilku nieudanych próbach rozpoczęcia życia zakonnego, przybyła do Viareggio w Toskanii, gdzie w 1894 zakłada na terenie parafii św. Antoniego z Padwy Zgromadzenie Sióstr Najświętszego Serca Jezusa - mówi obecny proboszcz tej parafii o. Elzear Nowak z polskiej prowincji franciszkanów ze stolicą w Katowicach-Panewnikach.

- Zgromadzenie szybko się rozrastało - opowiada o. Elzear. - Niestety, paręnaście lat od powstania wspólnoty, na skutek wielu pomówień, złośliwości i obmów Clelia została najpierw odsunięta od kierowania założonym przez siebie zgromadzeniem, a następnie zmuszona do jego opuszczenia. 12 lat przebywała poza nim, konsekwentnie odmawiając różnym biskupom, którzy proponowali jej założenie nowej wspólnoty. W 1928 r. została do niej przyjęta z powrotem po to, by zgromadzenie mogło uzyskać zatwierdzenie Stolicy Apostolskiej. Bł. Clelia pozostawała jednak w całkowitej izolacji. Nie wolno jej było kontaktować się z innymi siostrami. Zmarła dwa lata później.

- To była jej Kalwaria: osobista i wyczerpująca, osamotnienie i izolacja, osłabienie na zdrowiu i niedostatek, a w końcu wręcz desperacja. Na szykany i wrogość odpowiadała miłością. U stóp tabernakulum składała wszystkie napotykane przeciwności. Stając wobec Serca Jezusa, uznawała potrzebę pojednania ze wszystkimi, znajdując w Nim siły do przebaczenia tym, którzy ją prześladowali - mówił kard. Becciu. Dodał, że bł. Clelia powtarzała swoim siostrom: „Wypisz w swoim sercu, że Bóg jest Twoim jedynym dobrem i twoim jedynym schronieniem”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 1 2 3 4 5 6
  18°C Wtorek
  rano
  24°C Wtorek
  dzień
  25°C Wtorek
  wieczór
  23°C Środa
  noc
  wiecej »