Około 3,5 tys. pielgrzymów z Polski, w tym ok. 100 wolontariuszy uda się na ŚDM w Panamie, które odbędą się w dniach 22-27 stycznia 2019 r. Prawdopodobnie to polscy pielgrzymi będą najliczniej reprezentowanym narodem Europy - poinformował w rozmowie z PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Emil Parafiniuk.
Dodał jednocześnie, że dla chętnych z Polski do wzięcia udziału w grupowym wyjeździe na Światowe Dni Młodzieży zostało około pięćdziesiąt wolnych miejsc. "Odradzamy wyjazd bez grupy, dlatego że ŚDM to wydarzenie wspólnotowe, a nie indywidualna turystyka" - zaznaczył ks. Parafiniuk.
Jak poinformował dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM - najliczniej reprezentowana diecezja to Archidiecezja Krakowska (ok. 700 osób), duże grupy lecą m.in. z Archidiecezji Katowickiej, Poznańskiej, Opolskiej, Warszawskiej, Warszawsko-Praskiej (ponad 100 osób każda). Udział w ŚDM weźmie również 14 polskich księży biskupów.
Tematem przewodnim ŚDM w Panamie, wyznaczonym przez papieża Franciszka są słowa Matki Bożej, zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza: "Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego". Poprzedzą je Dni w Diecezjach, które odbędą się od 17 do 21 stycznia 2019 w Panamie, Kostaryce i Nikaragui.
"Jako Krajowe Biuro Światowych Dni Młodzieży staramy się zapewnić bezpieczny pobyt Polaków w Panamie, dlatego bardzo ściśle współpracujemy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Ambasadą RP w Panamie, gdzie szczególnie poruszane są tematy kulturalne i promocyjne Polski w trwającym jubileuszu 100 rocznicy odzyskania niepodległości" - podkreślił w rozmowie z PAP ks. Parafiniuk. Przyznał jednocześnie, że MSZ zapewnia poczucie bezpieczeństwa.
Organizatorzy ŚDM w Panamie spodziewają się, że młodzieży będzie towarzyszyć ok. 900 biskupów i 200 kardynałów z całego świata, a spotkanie będzie relacjonowane przez ok. 4 tys. dziennikarzy.
W sobotę rebelianci M23 przejęli kontrolę nad miastem Masisi w prowincji Kivu Północne.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.