11 listopada w ramach akcji "Niepodległa do hymnu!" polski hymn wybrzmi nie tylko w całej Polsce, ale także m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii i Korei Południowej. W Polsce centralnym miejscem śpiewania Mazurka Dąbrowskiego będzie pl. Piłsudskiego w Warszawie.
W ocenie organizatorów akcji wspólne, ogólnopolskie śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego to wydarzenie, które "połączy wszystkich Polaków, niezależnie od preferencji muzycznych".
Polski hymn wybrzmi w ponad 600 miejscach w Polsce i na świecie. Mazurek Dąbrowskiego będzie śpiewany m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Korei Południowej, Japonii, Meksyku, Peru, Indonezji, Nowej Zelandii, a także w wielu miejscach w Polsce m.in. - na Śnieżce, jeziorze Dywickim, w Rzeszowie, Malborku, Inowrocławiu, Darłowie. Z wieży Kościoła Mariackiego zamiast hejnału zabrzmi hymn, zapowiadając kolejne stulecie niepodległości. Cztery zwrotki hymnu zagrają na trąbkach ogniomistrz Łukasz Włodarczyk i starszy strażak Jarosław Stelmach. Na płycie Rynku pod hejnalicą Mazurka Dąbrowskiego zaśpiewa chór.
W trakcie centralnych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie, w których będzie uczestniczył m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, w samo południe nastąpi wspólne odśpiewanie hymnu państwowego.
Mazurka wyemitują stacje radiowe i zagrają orkiestry straży pożarnej, wojska, policji. "Zespoły polskich teatrów, oper, filharmonii również planują zaproszenie lokalnych społeczności do wspólnego świętowania" - napisano na stronie internetowej akcji.
Organizatorzy zaznaczają, że cały czas można przyłączać się do wspólnego śpiewania hymnu - szczegóły na stronie https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/niepodlegla-do-hymnu-dolacz-do-akcji/.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.