Francuski Senat w czwartek wieczorem zaakceptował pomoc finansową dla Grecji. Przyjęte przez izbę wyższą parlamentu wsparcie ma być przekazane w ramach wartego 110 miliardów euro pakietu pomocowego uchwalonego przez UE i MFW.
Francja pożyczy pogrążonej w kryzysie finansów publicznych Grecji 16,2 miliarda euro w ciągu najbliższych trzech lat. Już w 2010 roku dostępnych będzie 3,9 miliarda euro.
Pomoc dla Grecji zaakceptowało już wcześniej francuskie Zgromadzenie Narodowe, niższa izba parlamentu. Poparła ją zarówno rządząca prawica jak i opozycyjni socjaliści.
Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaoferowały Grecji pożyczkę w wysokości 110 miliardów euro w ciągu trzech lat, by pomóc jej wyjść z kryzysu. W zamian grecki rząd zobowiązał się do wprowadzenia radykalnego programu oszczędnościowego.
W czwartek parlament Grecji uchwalił pakiet oszczędności budżetowych, który ma uratować kraj przed niewypłacalnością. Za wprowadzającą oszczędności ustawą głosowało 172 deputowanych 300-osobowego jednoizbowego parlamentu, a 121 było przeciw.
Grecy są jednak wzburzeni zapowiadanymi restrykcjami finansowymi, w tym obniżeniem wynagrodzeń pracowników sektora publicznego i wzrostem podatków od dóbr i usług. W środę nastroje te zaowocowały 24-godzinnym strajkiem powszechnym i starciami ulicznymi z policją. W podpalonym przez demonstrantów budynku banku w Atenach śmierć poniosły trzy osoby, w tym ciężarna kobieta. (PAP)
keb/ ap/
6184502 arch.
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.