Reklama

"Mamy zdecydowaną wolę oczyszczenia Kościoła z nadużyć"

Biskupi zgromadzeni na 381. zebraniu plenarnym na Jasnej Górze przyjęli dziś „Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych”.

Reklama

Dokument ukazuje, jak ważna jest ta tematyka w życiu i pracy Kościoła w Polsce, wzywa Kościół do oczyszczenia i pokuty, zapowiada też kolejne działania zmierzające do wprowadzenia specjalnych programów prewencji, które uczynią wspólnotę Kościoła miejscem w pełni bezpiecznym dla dzieci i młodzieży.

Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki na konferencji prasowej wieńczącej obrady podkreślił, że episkopat ma "zdecydowaną wolę oczyszczenia Kościoła z tych przestępstw i nadużyć”.

Przypomniał, że „Stanowisko” Episkopatu zakłada ochronę dzieci i młodzieży jako niezbywalną część misji powierzonej Kościołowi. Poinformował, że biskupi w dokumencie odwołują się do wielu wypowiedzi papieskich: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, które wzywają Kościół do przygotowania takich systemów prewencji, które byłoby skuteczniejsze niż do tej pory. Zapewnił, że Kościół w Polsce "zdecydowanie chce iść w tym kierunku oraz że wśród biskupów panuje pełna jednomyślność w tej sprawie”.

Abp Gądecki przypomniał też działania, jakie na polu zwalczania przestępstw molestowania małoletnich ze strony duchownych Kościół w Polsce prowadzi już od lat. Zauważył, że Wytyczne Episkopatu - istniejące od 2011 r. a potem nowelizowane - precyzyjnie określają procedury ścigania i karania sprawców tych przestępstw w szeregach Kościoła oraz nakazują ścisłą współpracę z państwowymi organami ścigania. Poinformował, że już od 5 lat istnieje Centrum Ochrony Dziecka oraz koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży z ramienia Episkopatu, którym jest ks. Adam Żak SJ. Przypomniał też, że w każdej diecezji i zgromadzeniu zakonnym został mianowany specjalny delegat, upoważniony do przyjmowania zgłoszeń od ofiar bądź ich opiekunów. Poinformował, że obecnie są opracowywane programy prewencji, które niebawem będą obowiązywać w każdej polskiej diecezji i zgromadzeniu zakonnym.

Dodał, że „inne instytucje niczego podobnego nie mają, nie posiadają ani koordynatorów ani delegatów gotowych przyjęcie zgłoszenia, ani programów prewencji”, a działania zostały podjęte w tej skali niemal wyłącznie przez Kościół.

Wyjaśnił, że przestępstwa na tym polu są poważnym problemem społecznym w Polsce i ten grzech dotyka także wielu innych środowisk, ale Kościół jest ważnym autorytetem moralnym i z tego powodu ponosi szczególną odpowiedzialność i znacznie więcej należy wymagać od osób pracujących w Kościele. Podkreślił zarazem, że od samego początku istnienia Kościoła, czyli od ponad 2000 lat, Chrystus nawołuje do szacunku i poszanowania godności każdego człowieka, a w szczególności najsłabszych, w tym dzieci i młodzieży.

W nawiązaniu do obrad Synodu Biskupów, który niedawno odbył się w Rzymie, nt. młodzieży, hierarcha przypomniał, że każda parafia musi być „bezpiecznym domem dla młodych”. Musi być miejscem, gdzie każdy młody człowiek jest wysłuchany, wspólnotą, w której czuje się bezpiecznie i gdzie może znaleźć swoje powołanie. Podkreślił, że czymś naturalnym w relacjach duchownych z ludźmi młodymi jest bliskość, ale „w żadnym wypadku nie może być to bliskość prowadząca do przestępstwa”.

Przewodniczący Episkopatu zwrócił też uwagę na potrzebę troski w tym zakresie w ramach formacji w seminariach duchownych. „Seminarium jest tym miejscem, w którym trzeba pracować, aby każdy z kleryków dobrze rozeznał swoje powołanie, czy rzeczywiście jest powołany, i czy jego konstrukcja psycho-fizyczna uprawnia go od takiej pracy” - wskazał abp Gądecki.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
4°C Niedziela
wieczór
4°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama