Zarzut popełnienia przestępstw o charakterze seksualnym wobec małoletniego w wieku poniżej 15 lat- postawiła Prokuratura Okręgowa w Łomży byłemu proboszczowi parafii katolickiej w Grądach-Woniecku. Śledztwo trwa, podejrzany ma m.in. zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonym.
O zarzutach poinformowała w opublikowanym komunikacie łomżyńska prokuratura okręgowa. Wynika z niego, że były proboszcz parafii w Grądach-Woniecku podejrzany jest o to, że w tej miejscowości, w nieokreślonym czasie w latach 2009-2013, "działając w krótkich odstępach czasu, w wykonaniu z góry powziętego zamiaru" kilkakrotnie doprowadził małoletniego poniżej lat 15 do "poddania się innym czynnościom seksualnym" i prezentował mu wykonanie innej czynności seksualnej.
Kolejny zarzut dotyczy sytuacji, w której ten sam małoletni został doprowadzony do poddania się innym czynnościom seksualnym, za które "udzielono korzyści majątkowej". Duchowny podejrzany jest też o rozpijanie małoletniego. Po postawieniu zarzutów ksiądz złożył wyjaśnienia, które w śledztwie będą weryfikowane.
Śledczy zastosowali wobec niego tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze: zakaz opuszczania kraju, dozór policji połączony z zakazem kontaktowania się z pokrzywdzonym oraz z zakazem organizowania spotkań z udziałem małoletnich i uczestniczenia w takich spotkaniach.
Śledztwo wszczęto po zgłoszeniu samego pokrzywdzonego. Bliższych szczegółów sprawy prokuratura nie podaje.
W połowie października kuria diecezjalna w Łomży (w tej diecezji leży parafia Grądy-Woniecko) informowała w komunikacie, że do delegata biskupa łomżyńskiego ds. ochrony dzieci i młodzieży wpłynęło zgłoszenie dotyczące proboszcza tej parafii. Kuria poinformowała wówczas m.in., że duchowny zrezygnował z urzędu proboszcza i że rezygnacja została przyjęta.
Diecezja wyjaśnia sprawę. Jak podano w komunikacie "została rozpoczęta procedura przewidziana właściwymi dokumentami Kościoła". Rzecznik kurii diecezjalnej w Łomży ks. Jan Krupka powiedział w piątek PAP, że - zgodnie z tymi wytycznymi - sprawę, wszystkie jej okoliczności, rozpoznaje delegat, który później przedstawia sprawozdanie biskupowi, a ten zobowiązany jest powiadomić o tym Watykan.
Ks. Krupka dodał, że to watykańska Kongregacja Doktryny Wiary wskaże rozwiązanie. Dodał, że procedura trwa, nie potrafił powiedzieć konkretnie, na jakim jest etapie.
"W naszej rzeczywistości silnie obecny jest klerykalizm – i to obustronny."
Papież Franciszek otworzył w poniedziałek w Watykanie międzynarodowy szczyt na temat praw dzieci.
W roku 2023 USAID wydała 72 mld dolarów na pomoc międzynarodową.
Nic złego w polskiej gospodarce się nie dzieje - uważa jednak specjalista.
Kanada powinna zostać naszym 51. stanem, wtedy nie będzie ceł - stwierdził Donald Trump.
Podróżni zamówili także 169 tys. jajecznic, 177 tys. kotletów schabowych.