Marszałek spotkał się z Merkel w Moskwie

Pełniący obowiązki prezydenta Polski, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski spotkał się w niedzielę rano w Moskwie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Poinformował o tym PAP dyrektor biura prasowego Kancelarii Sejmu Krzysztof Luft. Jak dodał, przed uroczystościami z okazji 65. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami marszałek spotkał się z kanclerz Niemiec na śniadaniu.

W Moskwie nie dojdzie jednak do planowanej rozmowy Komorowskiego z prezydentem Francji, gdyż Nicolas Sarkozy odwołał swój przyjazd do stolicy Rosji z powodu kryzysu w strefie euro.

Marszałek zapowiadał, że z kanclerz Niemiec chce rozmawiać przede wszystkim o umacnianiu współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego.

"Jest to formuła polityczno-prawna, która pozwala i w naszym przekonaniu pozwoliłaby nie tylko na umocnienie pozycji Polski w ramach UE, ale również na sprawniejsze podejmowanie decyzji politycznych w ramach UE przez porozumienie ważnych krajów stanowiących jedną z osi, która funkcjonuje w ramach struktury UE jako całości" - oceniał.

Pod koniec maja odbędzie się spotkanie prezydiów trzech parlamentów: Polski, Niemiec i Francji. "Właśnie w celu rewitalizacji Trójkąta Weimarskiego. To leży w interesie Polski, leży także w interesie UE" - podkreślił Komorowski.

Po moskiewskich uroczystościach około godz. 13 czasu miejscowego (godz. 11 czasu polskiego) planowany jest wyjazd marszałka i polskiej delegacji do Smoleńska na miejsce tragedii prezydenckiego samolotu w dniu 10 kwietnia.

Następnie polska delegacja uda się na polski cmentarz do Katynia. Wieczorem planowany jest przejazd do białoruskiego Witebska, skąd samolot z polską delegacją ma wrócić do kraju.

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zaprosił Komorowskiego do udziału w moskiewskich uroczystościach podczas spotkania 18 kwietnia w Krakowie przed uroczystościami pogrzebowymi pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.

W tegorocznej defiladzie na Placu Czerwonym w Moskwie weźmie udział ok. 10 tys. żołnierzy rosyjskich, a także żołnierze z zagranicy, m.in. z Polski.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
28°C Wtorek
dzień
28°C Wtorek
wieczór
25°C Środa
noc
20°C Środa
rano
wiecej »