Modlitwa za Kościół w Republice Środkowoafrykańskiej.
Szczególna modlitwa w intencji Kościoła w Republice Środkowoafrykańskiej, który dziś przeżywa dzień żałoby, bólu i solidarności w związku z serią niedawnych mordów, trwa na Jasnej Górze. Jest ona wpisana w doroczne spotkanie Papieskiej Unii Misyjnej. Sesji misjologicznej i czuwaniu towarzyszą słowa: „Mocni w duchu przy sercu Maryi”.
Gościem spotkania jest tarnowski misjonarz bp Mirosław Gucwa, który od ponad 20 lat posługuje na afrykańskiej ziemi. Przypomina on, że 1 grudnia to dzień wyjątkowy w historii Republiki Środkowoafrykańskiej, bo to rocznica ogłoszenia republiki, dziś dokładnie 60-ta, ale wobec kolejnej wielkiej fali zbrodni i przemocy w Alindao, gdzie w obozie dla uchodźców zamordowano 60 osób, w tym dwóch kapłanów, Kościół zachęca do trwania na modlitwie:
- Trzy czwarte kraju jest kontrolowana przez rebeliantów- powiedział bp Gucwa. - Chcieliśmy zwrócić uwagę na to, że zamiast świętować warto usiąść i zastanowić się nad tym, co można zrobić konkretnego, by te konflikty zażegnać, by ci którzy spowodowali tę śmierć stanęli przed trybunałem.
Bp Gucwa podziękował za wielką modlitwę Polaków, zwłaszcza w tych trudnych dniach, która była i jest największym wsparciem. Republika Środkowoafrykańska choć to bogaty i zasobny w różne złoża mineralne kraj, wciąż zmaga się z nieudolnością zarządzania. Kościół odgrywa tam szczególną rolę: zawsze jest blisko ciepiących i potrzebujących, poza tym stanowi platformę pojednania zapraszając do rozmów zwaśnione strony.
Tym czego najbardziej potrzeba krajom misyjnym, nie tylko w Afryce, są kapłani i siostry zakonne, którzy zaniosą tam Chrystusa. Środki finansowe pomagają w zaspokajaniu podstawowych potrzeb.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.