Reklama

Stulatek ma się dobrze

Katolicki Uniwersytet Lubelski 8 grudnia świętuje 100. rocznicę powstania. Uroczystości rozpoczęła się Mszą św. w Kościele Akademickim KUL, której przewodniczył bp Witold Mroziewski, biskup pomocniczy Brooklynu.

Reklama

- 8 grudnia, kiedy Kościół świętuje Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny ks. Idzi Radziszewski założyciel KUL, wybrał nieprzypadkowo na dzień inauguracji nowego uniwersytetu. To Maryję postawił na wzór wszystkim, którzy będą tu zdobywać wiedzę - mówił abp Stanisław Budzik witając zgromadzonych na Eucharystii.

Bp Witold Mroziewski przewodniczył liturgii   Agnieszka Gieroba /Foto Gość Bp Witold Mroziewski przewodniczył liturgii
Przewodniczący liturgii bp Witold Mroziewski, posługujący na co dzień w Nowym Jorku, zwracając się do obecnych, zwrócił uwagę, że uniwersytety katolickie na całym świecie charakteryzuje miejsce, gdzie można spotkać się na Eucharystii. To miejsce szczególne, gdzie każdy może przyjść, by spotkać Pana.

- W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP chcemy podziękować Bogu za wpisane w dzieje ojczyzny i świata 100 lat Katolickiego Uniwersytetu. Dokładnie 100 lat temu odbyła się tu inauguracja pierwszego roku akademickiego, gdy powołany do życia uniwersytet zaczął swoje funkcjonowanie. Uniwersytet został powołany dla kształcenia i kształtowania inteligencji polskiej, co czynił niezmiennie przez ten miniony wiek - mówił bp Mroziewski.

Podkreślał też, że przez ten czas był on ostoją wolności.

- Wzorem staje się Matka Jezusa, która uczy, jak ufać Bogu, dawać, nic nie oczekując w zamian. Te postawy wytyczają też drogę tego uniwersytetu. 100 lat pokazało, że absolwenci, którzy wyrośli pośród tych wartości, rozsiani po całym świecie, są świadkami Ewangelii, wypełniając swoje indywidualne powołanie. To z tego uniwersytetu wyszedł też święty papież Jan Paweł II. On także znał cenę wolności, zaufał Matce Bożej do końca i jest dla nas przewodnikiem po drogach nie tylko zdobywania wiedzy, ale i życia z Jezusem - mówił biskup.

Po Eucharystii odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu KUL.

Jubileuszowa Eucharystia   Agnieszka Gieroba /Foto Gość Jubileuszowa Eucharystia
Katolicki Uniwersytet Lubelski powstał w 1918 roku. Misją uniwersytetu jest prowadzenie badań naukowych w duchu harmonii między nauką i wiarą, kształcenie inteligencji katolickiej oraz współtworzenie chrześcijańskiej kultury. KUL należy do grona uniwersytetów katolickich - tworzonych i kierowanych przez Kościół, które, jak głosi konstytucja apostolska "Ex corde Ecclesiae": „wypełniając zadania wspólne wszystkim uniwersytetom - to jest prowadząc nauczanie, badania naukowe oraz działalność usługową - ma zarazem instytucjonalny obowiązek odwoływać się w swej pracy do inspiracji i światła orędzia chrześcijańskiego”.

Inicjatywa powołania uniwersytetu katolickiego w wolnej Polsce narodziła się z inspiracji ks. Idziego Radziszewskiego w środowisku Polonii w Petersburgu jeszcze przed odzyskaniem wolności, w roku 1917. Projekt ten zgłosił ks. Radziszewski podczas publicznych obchodów rocznicy Konstytucji 3 Maja. Już w lutym 1918 r. powstał Komitet Organizacyjny Uniwersytetu Katolickiego. W zamyśle pomysłodawców miała to być kuźnia kadr, które włączą się w odbudowę kraju wyniszczonego latami niewoli, po odzyskaniu niepodległości. Idea uzyskała aprobatę polskich biskupów, którzy w lipcu 1918 r. powierzyli ks. Radziszewskiemu kierowanie uczelnią. Na siedzibę nowego uniwersytetu wybrano Lublin, co dało początek prężnemu ośrodkowi akademickiemu, jakim miasto jest obecnie. We wrześniu 1918 r. ogłoszono zapisy na nowy uniwersytet, które prowadzone były w trzech miastach - Lublinie, Warszawie i Petersburgu.

8 grudnia 1918 r. uniwersytet rozpoczął działalność w tymczasowej siedzibie - gmachu Diecezjalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. Na trzech wydziałach rok akademicki rozpoczęło 390 studentów i 25 pracowników naukowo-dydaktycznych. Obecnie na ośmiu wydziałach - siedmiu w Lublinie oraz zamiejscowym w Stalowej Woli i 47 kierunkach studiów - studiuje ponad 11 tys. studentów, w tym ponad 1500 doktorantów i 862 cudzoziemców. Kadra uczelni to 1937 osób, w tym 990 nauczycieli akademickich.

Przeczytaj także:

To wydarzenie zmieniło Lublin

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Sobota
wieczór
2°C Niedziela
noc
3°C Niedziela
rano
5°C Niedziela
dzień
wiecej »

Reklama