Górale zagrają dzieciom z Afryki

Jedno miejsce, dwie kultury. W Jabłonce na Orawie po raz dziewiąty spotkają się dwie odległe tradycje: afrykańska i góralska. Wszystko za sprawą „Orawy dzieciom Afryki”, festynu który odbędzie się 30 maja.

„Orawa dzieciom Afryki” to wydarzenie, które każdego roku przyciąga rodziny z całego Podhala. W czasie tegorocznej edycji na scenie zagości zespół New Life’M, w którym grają znani polscy muzycy, m. in. Marcin Pospieszalski, Joachim Mencel, Robert Cudzich, Natalia Niemen. Od ponad 18 lat zespół gra nie tylko w Polsce, ale w całej Europie, promując utwory ze swoich siedmiu płyt. Kolejną atrakcją będzie występ zespołu Małe Podhale, którego tancerze prezentują tradycyjne ubiory góralskie, zespół Bongo – Bongo z Kongo, prezentujący afrykańską muzykę. Do mieszanki kulturowej dołączy zespół folkowy Siklawa z Krakowa. Kiedy zakończą się wspólne tańce w rytmach bębnów afrykańskich, wszyscy zebrani, a szczególnie najmłodsi uczestnicy imprezy, zostaną zaproszeni do akcji „Balonik dla Afryki”. O godzinie 15.00 dzieci z Polski i Zambii wypuszczą w niebo ponad 100 balonów, tworząc most pomiędzy dwoma kontynentami.

Cała impreza, prócz muzycznych smaków, zostanie urozmaicona degustacją potraw lokalnych i afrykańskich. Wśród atrakcji nie zabraknie także loterii fantowej, stoiska z ręcznie robioną biżuterią, kącika sztuki ludowej, a przede wszystkim aukcji eksponatów z krajów afrykańskich. Każdy z przybyłych będzie miał okazję do nabycia unikalnej pamiątki z Afryki, o różnej wielkości, sposobie wykonania, przeznaczenia.

Choć wydarzenia na stadionie w Jabłonce zaczynają się po południu, to wolontariusze Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego – Młodzi Światu kwestują we wszystkich orawskich parafiach, zbierając środki finansowe na działalność misyjną. W tym roku zebrane pieniądze zostaną przekazane na budowę studni w Nigerii, przy internacie dla chłopców.

Organizatorami imprezy są Salezjański Wolontariat Misyjny – Młodzi Światu, Wójt Gminy, Orawskie Centrum Kultury oraz Orawska Biblioteka Publiczna w Jabłonce Wójt Gminy oraz Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Lipnicy Wielkiej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| AFRYKA, GÓRALE

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
17°C Niedziela
rano
26°C Niedziela
dzień
28°C Niedziela
wieczór
25°C Poniedziałek
noc
wiecej »