Abp Skworc powołał zespół przygotowujący program ochrony dzieci i młodzieży

Na czele zespołu stanie ks. Grzegorz Strzelczyk, a jego sekretarzem będzie ks. Łukasz Płaszewski.

Przygotowanie i opracowanie prewencji, czyli całościowego programu profilaktyki w zakresie ochrony dzieci i młodzieży w archidiecezji to zadania, które powierzył metropolita katowicki zespołowi roboczemu powołanemu w archidiecezji katowickiej.

– Naszym zadaniem jest wypracowanie dokumentu, który będzie obejmował różne sektory pracy z dziećmi i młodzieżą w jednostkach kościelnych – mówi ks. dr Grzegorz Strzelczyk, przewodniczący zespołu. – Musimy także pracować w kierunku tworzenia świadomości tego, że problem nadużyć seksualnych nie jest tylko problemem Kościoła, ale jest problemem społecznym – dodaje.

Abp Skworc podkreśla, że „członkowie zespołu pochodzą z różnych środowisk i instytucji archidiecezji katowickiej”. – Tak dobraliśmy osoby, żeby wszystkie środowiska, które w archidiecezji zajmują się pracą z dziećmi i młodzieżą, miały w tym zespole swojego przedstawiciela – mówi. Podkreśla, że „sprawa profilaktyki i ochrony jest sprawą najważniejszą”. – Chodzi o to, by dziecko było bezpieczne i chronione w każdym środowisku – dodaje.

Członkowie zespołu podjęli już specjalistyczne studia związane z ochroną dzieci i młodzieży w krakowskiej Akademii Ignatianum, gdzie m.in. zapoznają się z obowiązującym prawem – państwowym i kościelnym. Uczestniczą też w zajęciach o nastawieniu bardziej praktycznym, związanych z ukazaniem sposobu budowania pomocy dla osób dotkniętych problemem – podkreśla ks. Karol Faj.

Ks. Strzelczyk zauważa, że we wszystkich dokumentach pojawia się „magiczna granica” 18 lat. – W naszych pracach musimy iść szerzej. Musimy uświadomić sobie, że mamy do czynienia z szerokim problemem nadużyć – stwierdza. Bogumiła Kopczyk, pracująca w strukturach Caritas archidiecezji, zwraca uwagę, że granica pełnoletności „w ogóle nie ma zastosowania w przypadku osób niepełnosprawnych intelektualnie”.

Członkowie zespołu podkreślali również konieczność współpracy z pozakościelnymi instytucjami zewnętrznymi. – Wystosowaliśmy już pisma do władz wojewódzkich, jednak na razie nie mamy odpowiedzi – mówi metropolita katowicki. – Musimy szukać współpracowników i sojuszników w instytucjach zarówno rządowych, jak i samorządowych oraz we wszystkich instytucjach pomocowych dla właściwej i skutecznej ochrony dzieci i młodzieży.

Już pod koniec sierpnia 2018 Rada Biskupów KEP podjęła decyzję o konieczności utworzenia w diecezjach zespołów zajmujących się prewencją w zakresie ochrony dzieci i młodzieży. 8 stycznia br. taki zespół został formalnie powołany w archidiecezji katowickiej. Na jego czele stanął właśnie ks. Grzegorz Strzelczyk, a sekretarzem zespołu został ks. Łukasz Płaszewski, pełniący już od ubiegłego roku funkcję delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży.

W tym samym dniu odbyło się również metropolitalne szkolenie dla osób tworzących w poszczególnych diecezjach metropolii zespoły opracowania prewencji, czyli całościowego programu profilaktyki w zakresie ochrony dzieci i młodzieży.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
12°C Czwartek
noc
12°C Czwartek
rano
14°C Czwartek
dzień
16°C Czwartek
wieczór
wiecej »