Zbyt często chcemy pozostać niezaangażowani, aż minie burza. Ale ona nie minie. Tu chodzi o wiarygodność Kościoła – apelowała s. Veronica Openibo, przełożona generalna Towarzystwa Dzieciątka Jezus.
S. Openibo przyznała, że przygotowując to wystąpienie, nie mogła powstrzymać łez. Ciężar i skala nadużyć nie pozwalały jej zachować obojętność. Przez 9 lat przemierzyła całą Nigerię, służąc pomocą w wychowaniu seksualnym. Wtedy po raz kolejny zdała sobie sprawę ze skali problemu i potrzeby konkretnej reakcji.
“Milczenie, sekrety noszone w sercach przez tych, którzy dopuścili się nadużyć, długi czas, kiedy do nich dochodziło i ciągłe przenoszenie ich sprawców, wszystko to jest niewyobrażalne. (...) Z ciężkim i smutnym sercem myślę o wszystkich okrucieństwach, których dopuścili się członkowie Kościoła – stwierdziła s. Openibo. - (...) Musimy uznać, że to nasza miernota, hipokryzja i samozadowolenie doprowadziło nas do tego haniebnego i skandalicznego miejsca, w którym znajdujemy się jako Kościół. Zatrzymajmy się i módlmy: Panie, zmiłuj się nad nami!”
"Czy możliwe jest, abyśmy przeszli od strachu przed skandalem do prawdy? Jak zdejmiemy maski, które kryją nasze skandaliczne zaniedbania? Jaka polityka, jakie programy i procedury poprowadzą nas do nowego punktu wyjścia - ożywionego i nacechowanego przejrzystością, która oświetli świat nadzieją?"- pytała siostra Openibo. Wyraziła też nadzieję, że watykański szczyt doprowadzi do "przerwania wszelkiej mentalności milczenia i poufności".
Nigeryjska zakonnica zwróciła także uwagę, że w sprawie ujawniania i pociągania do odpowiedzialności sprawców nadużyć istnieje pokusa, aby osoby starsze pozostawić w spokoju i nie ruszać problemu. „Moje serce wtedy krwawi z powodu wielu ofiar, które przez lata żyły z niesłusznym poczuciem wstydu i winy, rodzących się w wyniku powtarzających się nadużyć” - stwierdziła.
S. Openibo zwróciła także uwagę, że obok nadużyć seksualnych jest jeszcze wiele innych problemów, które nie są dostatecznie rozwiązywane. Wśród nich wymieniła nadużycia władzy, pieniądze, klerykalizm, dyskryminacja ze względu na płeć, rola kobiet i świeckich w Kościele.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.