Zakończony wczoraj kościelny szczyt o ochronie nieletnich jest też wezwaniem do wiernych świeckich, aby włączyli się w walkę nadużyciami seksualnymi w Kościele. Zwraca na to uwagę abp Charles Scicluna z Malty, który od wielu lat, najpierw jako pracownik, a obecnie drugi sekretarz Kongregacji Nauki Wiary walczy z tym haniebnym procederem.
Podkreśla on, że Papież Franciszek oczekuje zaangażowania całego Ludu Bożego. Chodzi tu zarówno o konkretne czyny, jak i wsparcie duchowe w postaci modlitwy i wyrzeczeń, bo walka z nadużyciami ma również wymiar duchowy. Postawa ludzi świeckich może być oparciem dla biskupów, którzy na tym polu muszą doświadczyć prawdziwego nawrócenia serca – mówi abp Scicluna.
“Walka z nadużyciami w Kościele w dużej mierze zależy od nawrócenia serca nas biskupów. To nie mogło się dokonać w cztery dni - zauważył abp Scicluna. - To co przeżyliśmy tu w Watykanie było bardzo silnym doświadczeniem, które poruszyło serca biskupów, dało im do myślenia. Ale teraz po powrocie do Kościołów lokalnych przewodniczący episkopatów muszą nie tylko wewnętrznie przetrawić to wszystko, co stało się w tych dniach w Rzymie, ale pomóc też swym współbraciom biskupom, aby również i oni przeżyli to nawrócenie serca, którego oczekuje od nas Papież.”
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.