Pierwszy piątek Wielkiego Postu jest dniem modlitwy i postu za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. To kontynuacja drogi podjętej przez Episkopat Polski, wyrażonej w stanowisku: zero tolerancji dla grzechu i przestępstwa pedofilii w Kościele i społeczeństwie - powiedział PAP rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Na tegoroczny pierwszy piątek Wielkiego Postu, zarówno Komisja Duszpasterstwa KEP jak i Centrum Ochrony Dziecka przygotowały propozycje tekstów Drogi Krzyżowej, które są przeznaczone do wykorzystywania duszpasterskiego wedle uznania.
"Na początku Wielkiego Postu jesteśmy wezwani przez pasterzy Kościoła w Polsce do modlitwy wynagradzającej i postu za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich" - podkreśla rzecznik Episkopatu. Biskupi proszą, aby "szczera modlitwa, ofiarowana w tej intencji, wyrzeczenie i pokuta oraz hojna jałmużna udzielana ubogim otwierała nasze serca na ducha autentycznego nawrócenia (), byśmy walczyli z wszelkimi nadużyciami () we wszystkich środowiskach, szczególnie zaś we wspólnotach kościelnych, w których żyją i wzrastają dzieci" - czytamy na początku rozważań Drogi Krzyżowej przygotowanej przez Komisję Duszpasterstwa.
W rozważaniach Drogi Krzyżowej na Dzień Modlitwy Wynagradzającej i Postu, przygotowanych przez Centrum Ochrony Dziecka (autorstwa jezuity o. Józefa Augustyna), podkreśla się, że "dla Kościoła sprawa wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne ma nie tylko wymiar prawno-karny i społeczny, ale również moralno-duchowy, stąd wezwanie do modlitwy pokutnej". Ma ona, jak napisał papież Franciszek w Liście do Ludu Bożego, "rozbudzić sumienia, solidarność i zaangażowanie na rzecz kultury ochrony oraz mówienia +nigdy więcej+ wszelkim rodzajom i formom nadużyć".
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.