Pierwszy piątek Wielkiego Postu jest dniem modlitwy i postu za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. To kontynuacja drogi podjętej przez Episkopat Polski, wyrażonej w stanowisku: zero tolerancji dla grzechu i przestępstwa pedofilii w Kościele i społeczeństwie - powiedział PAP rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.
"Naszą Drogę Krzyżową odprawiamy jako wynagrodzenie za grzechy ludzi Kościoła: za niewierności, zdrady i zgorszenia, którymi raniliśmy Twoje Boskie serce. Szczególnie chcemy błagać Cię o przebaczenie za najcięższe grzechy: wykorzystywanie seksualne dzieci przez niektórych z naszych współbraci i współsióstr. Kontemplując Twoją mękę poznamy lepiej bezgraniczne cierpienie, ból i rozpacz ofiar wykorzystania. Piętno poniżenia i rozpaczy, którym wykorzystania, zatruwają ich całe życie dorosłe. Krocząc śladami Twojego krzyża, chcemy dzielić ich cierpienie i upokorzenie. Niech Twoja męka pokryje głębokim wstydem nasze serca i nasze twarze, bo tylko w ten sposób możemy przestać lekceważyć grzechy i banalizować cierpienie ofiar" - czytamy w rozważaniach Drogi Krzyżowej przygotowanej przez Centrum Ochrony Dziecka.
Zwraca się w nich też uwagę na to, że zrzucanie odpowiedzialności na innych, a tym bardziej na same dzieci, jest znakiem przewrotności i pychy, która czyni nas współwinnymi +czynów diabła+ (papież Franciszek).Podkreśla się w nich także, że do grzechu nadużyć seksualnych wobec dzieci przez księży łatwiej dochodzi w tych wspólnotach kapłańskich, w których "istnieje tolerancja na każdy inny grzech, a przełożeni są bardziej administratorami niż ojcami duchowymi i pasterzami pasterzy". Krycie i usprawiedliwianie nieprawości kapłanów przez ich przełożonych jest tak samo wielkim grzechem, jak ten, który usiłują ukryć. Ale nigdy nie ukryją ani cudzego, ani własnego grzechu przed oczami Tego, który +patrzy z nieba i widzi wszystkich synów człowieczych+".
Jest w nich zawarty również apel, by ta Droga Krzyżowa stała się "rachunkiem sumienia dla nas wszystkich: duchownych i świeckich, przełożonych i podwładnych".
Tekst rozważań Drogi Krzyżowej na Dzień Modlitwy Wynagradzającej i Postu został rozesłany do wszystkich diecezji w Polsce do wykorzystania przez duszpasterzy.
Do uczestnictwa w nabożeństwie Drogi Krzyżowej zachęcił świeckich, duchownych i osoby konsekrowane prymas Polski abp Wojciech Polak. W informacji zamieszczonej na stronie internetowej metropolita gnieźnieński zaapelował, aby wierni przeżyli ten czas jako "dzień modlitwy, pokuty i postu za grzechy, które dotyczą krzywdzenia małoletnich popełniane przez niektórych duchownych".
"W czasie nabożeństw Drogi Krzyżowej w naszych parafiach chcemy modlić się, polecając Bogu wszystkich skrzywdzonych, okazując im w ten sposób naszą bliskość i miłość. Będziemy też modlić się za sprawców tych okropnych przestępstw, prosząc Boga, aby dał im wrażliwość sumienia, by stanęli w prawdzie wobec Boga, Kościoła i drugiego człowieka, uznali swój grzech i podjęli pokutę i konieczne zadośćuczynienie" - podkreślił abp Polak. Prymas będzie przewodniczyć modlitwie w intencji ofiar wykorzystywania seksualnego małoletnich w katedrze gnieźnieńskiej o godzinie 17.30.
O udział w nabożeństwach przebłagalnych za grzechy wykorzystania seksualnego prosił w liście do księży biskup płocki Piotr Libera, który będzie przewodniczył w płockiej katedrze nabożeństwu Drogi Krzyżowej o godz. 17.00.
W archidiecezji warszawskiej Drogę Krzyżową w ramach Dnia modlitwy wynagradzającej i postu za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich poprowadzi w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela bp Rafał Markowski. Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński odprawi w tej intencji Drogę Krzyżową w Katedrze Warszawsko-Praskiej o godz. 19.00.
Drogę Krzyżową z udziałem biskupów i księży, mającą wymiar "przebłagania, ekspiacji i prośby" odprawi o godz. 20.00 w Archikatedrze Lubelskiej abp Stanisław Budzik. Z kolei w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach nabożeństwu Drogi Krzyżowej w intencji osób dotkniętych przemocą ze strony duchownych i innych ludzi Kościoła o godz. 17.00 przewodniczyć będzie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
W zaproszeniu do udziału w Dniu Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego, które 3 marca zostało odczytane we wszystkich parafiach archidiecezji, abp Skworc przypomniał, że papież Franciszek wzywa do rozliczenia się przez Kościół ze złem wykorzystywania seksualnego małoletnich, a nade wszystko "zachęca do nawrócenia, pokuty i modlitwy w intencji ofiar wszelkiego rodzaju nadużyć". "Niech wyrzeczenia i pokuta otworzą nasze serca na ducha autentycznego nawrócenia, byśmy, świadomi powołania do świętości, zmagali się z wszelkimi nadużyciami, we wszystkich środowiskach, szczególnie w naszej kościelnej wspólnocie" - zaapelował.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.